اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حمام تاریخی هرفته
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

هرفته روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مهریز است که در شمال شرقی مهریز و جنوب شرقی یزد واقع شده است. حمام تاریخی هرفته با توجه به معماری و مصالح، مربوط به دوره صفوی می‌باشد. مصالح به کار رفته در این حمام آجر با ملات گل و آهک است. حمام صفوی هرفته دارای سه بخش جدا از هم شامل : مردانه، زنانه و تون می‌باشد که حمام مردانه دارای سردر کوچک با قوس شاخ بزی و تزئینات آجری راسته خفته است.

پس از سردر حمام، هشتی با سقف گنبدی قرار گرفته که دور تا دور آن سکوهایی برای نشستن تعبیه شده است و حوضی هشت ضلعی در وسط آن قرار دارد.حمام زنانه دارای ابعاد کوچکتری می‌باشد که بخش بینه آن مستطیلی است. پلان گرمخانه مستطیلی با سقف گنبدی می‌باشد. این حمام در روستای هرفته مهریز یزد واقع شده است.

روستای هرفته، با بافت مسکونی متراکم در میان دشت استقرار یافته است. مصالح به کار رفته در ساخت واحدهای مسکونی آن عموماً خشت، گل، آجر و چوب است. معماری روستا از معماری کویری تبعیت می‌کند. بادگیرهای منازل روستایی و کوچه‌های روستا، زیبایی معماری منطقه یزد را به نمایش گذاشته‌اند.

در روستای هرفته یک حمام تاریخی قرار دارد که قدمت آن همانند قلعه به دوره صفویه می‌رسد. مصالح به کار رفته در این حمام آجر است که با ملات گل و آهک پوشیده شده و دارای سه بخش جدا از هم مردانه، زنانه و تون است که حمام مردانه دارای سر در کوچک با قوس شاخ بزی و تزئینات آجری راسته خفته است.منابع :http://iranvillage.ir/http://www.

aftabir.com/http://yazd.irib.ir/http://www.

negahmedia.ir/http://hamidharofteh.blogfa.com/.