اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه کرد آباد
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

قلعه کرد آباد در دهستان ارنان، روستای کرد آباد، در چهار کیلومتری روستای علی آباد چل گزی واقع شده است.این قلعه با شهر مهریز شصت و پنج کیلومتر فاصله دارد و زمانی محل سکونت اهالی روستا بوده است. قلعه کرد آباد در دوران قاجار و با استفاده از خشت و ملات گل بنا شده است. طبق شواهد در چهار طرف قلعه و در محل تلاقی ضلع‌ها چهار عدد برج دیده بانی مدور در نظر گرفته شده است.

ورودی قلعه که دری چوبی دارد، رو به جنوب تعبیه شده و برای محافظت و استحکام هر چه ببیشتر، روی آن را با آهن پوشانده اند. در بدو ورود به قلعه در طرفین راه رو ورودی اسطبل هایی جهت چهار پایان با اطاقهایی ضربی دیده می‌شود و می‌توان گفت تنها بخش قلعه می‌باشد که در حال حاضر سالم باقی مانده است. این بخش به انضمام دو برج دیده بانی ضلع جنوبی و دیوار مابین آنها مانده و مابقی قلعه در اثر مرور زمان تخریب شده است.از ظواهر به جا مانده می‌توان به این نکته اشاره کرد که قلعه دو طبقه بوده و برجها در سه طبقه ساخته شده بودند.

برج هایی که بصورت مخروطی بوده و از پایین به بالا از قطر مخروط کاسته می‌شود.با عرض پوزش آدرس دقیق قلعه کرد آباد در حال حاضر بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد شد. دوستانی که از آدرس قلعه کرد آباد اطلاع دارند لطفا برای آدرس دقیق مارا همراهی کنند.منابع :http://www.

negahmedia.ir/http://www.khorasannews.com/http://www3.

irna.ir/http://vazeh.com/http://mehriz.gov.

ir/.