اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه محمد آقا ابوبی مهریزی
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

این بنا از نظر موقعیت طبیعی در دشت یزد – اردکان، در اقلیمی گرم و خشک و در منطقه ای بدون خطر زلزله خیزی قرار گرفته است. موقعیت فعلی بنا در شهرستان مهریز، مهر پادین، کوچه مخابرات، کوچه بازار نو واقع شده است.باتوجه به سبک معماری و نحوه ساخت بنا و در مقایسه با سایر بناهای هم دوره، این بنا متعلق به دوره قاجار می‌باشد. ساکنین، قدمت بنا را دویست و پنجاه سال می‌دانند ارتفاع بنا در حدود چهار متر و ارتفاع تالار پنج و نیم متر و مساحت تقریبی آن هشتصد و پنجاه متر مربع می‌باشد.

کفسازی‌ها آجر فرش و دارای بادگیر در بالای تالار، و در زیر تالار و راهرو‌های آن زیرزمین دیده می‌شود. از سمت جنوبی وارد هشتی وسپس راهرو می‌شویم. در اطراف راهرو، انباری و کاهدان و در انتها به حیاط می‌رسد. در جبهه جنوبی، تالار و دو راهرو، در زیر آن زیر زمین، در جبهه شرقی، سه اتاق با چهار راهرو و در جبهه شمالی، یک سه دری با انباری و راهرو مشاهده می‌شود.

در حال حاضر این خانه مسکونی می‌باشد. نمای تقسیمات هندسی و مثلث بندی سر در‌ها و دو قوسی بودن سقف تالار و راهرو و گچ بری و گنگره ای بودن سر درها از عوامل تزیینی این بنا می‌باشد. مالکیت این بنا متعلق به محمد آقا ابویی و نیمی از آن وقف می‌باشد.با عرض پوزش آدرس دقیق خانه محمد آقا ابوبی مهریزی در حال حاضر بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد .

..مشاهده کامل متن شد. دوستانی که از آدرس خانه محمد آقا ابوبی مهریزی اطلاع دارند لطفا برای آدرس دقیق ما را همراهی کنند.

منابع :http://www.negahmedia.ir/http://sobheiranian.ir/ http://vazeh.

com/http://news.asaksms.ir/yazdcity.ir/.