اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه زیلو
استان:
یزد
شهرستان:
میبد

معرفی نامه

این موزه شامل جمعی از زیلوهای قدیمی گردآوری شده از مساجد میبد می‌باشد. قدیمی‌ترین زیلوی مشاهده شده در این موزه به سال هشتصد و هشت هجری قمری باز می‌گردد. موزه زیلوی میبد هم اکنون در سول (سالن) شرقی کاروانسرای میبد واقع شده و به طور رایگان مورد استفاده همگان می‌باشد. ایجاد موزه زیلو در میبد به عنوان اولین و تنهاترین موزه زیلو در ایران و جهان توانسته این هنر-صنعت را به ایرانیان و جهانیان معرفی نماید.

صنعت زیلو نه یک صنعت مربوط به میبد و یا کشور، بلکه صنعتی ملی بوده و شهرستان میبد به عنوان آخرین پایگاه این صنعت تاریخی می‌باشد. گرچه از سابقه زیلو بافی در میبد مدرک مستندی موجود نیست، اما بقایایی از قدیمی‌ترین زیلوی بافت میبد در مسجد جامع این شهر وجود دارد که تاریخ هشتصد و هشت قمری را نشان می‌دهد. همچنین زیلو قدیمی‌ترین صنایع دستی میبد محسوب می‌شود که تا چند سال پیش صدها خانوار از محل آن امرار معاش می‌کردند. زیلو هرچند به ظاهر یک فرش نخی ساده می‌باشد، اما بررسی فنون و تکنیک بافت آن نشان می‌دهد که غنای فرهنگی و فکر و اندیشه باور شده ای در پس هر تار و پود آن نهفته است.

تعداد زیلوهای پانصد ساله که از مساجد مختلف جمع آوری شده بسیار فروان می‌باشد. به طوری که رسیدگی و حفاظت بیشتری را می‌طلبد. صنعت زیلو از قدیمترین محصولات دست بافته ای است که همراه دیگر دستبافته‌های نخی مثل کرباس و پلاس در مسجد حضور داشته است.تشابه زیلو با شئونات مادی و معنوی زندگی مردم میبد اعم از نوع مسکن، معیشت و اعتقادات و باورها، گویای این نکته می‌باشد که میبدی‌ها در شیوه بافت آن دخل و تصرفاتی نموده اند و نقش‌های زیادی را بر آن افزوده اند.

زیلو در نقش و بافت شباهت زیادی به حصیر، اولین دستبافته بشر دارد و مثل حصیر یکی از موارد استفاده آن در مساجد و اماکن متبرکه است. بنابراین می‌توان احتمال داد که زیلو بافی، مرحله تکمیل یافته حصیر بافی است و یا بافندگان از این صنعت الهام گرفته اند. این درحالی است که اکثر مردم از تفاوت گلیم و زیلو بی خبر هستند. در واقع این دو دستبافته از نظر مواد خام مصرفی و از لحاظ نوع بافت با هم فرق دارند.

زیلو با زندگی جامعه کشاورزی و روستایی سازگاری دارد، زیرا تار و پود آن از پنبه است و گلیم با معیشت دامداری و شیوه تولید عشایر متناسب است. مصالح گلیم بیشتر از پشم است و مناسب برای مناطق سردسیر و مصالح زیلو از نخ پنبه ای و مناسب برای مناطق گرمسیر می‌باشد.منابع :http://www.negahmedia.

ir/http://www.partkhodro.4iranian.com/http://www1.

jamejamonline.ir/http://meybodphoto.com/http://yazdp.ir/.