اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه تیزک
استان:
یزد
شهرستان:
ابرکوه

معرفی نامه

روستای تیزک از توابع دهستان تیرجرد شهرستان ابرکو می‌باشد. موقعیت طبیعی روستا دشتی با آب و هوای گرم و خشک می‌باشد که در دوازده کیلومتری شمال باختری شهر ابرکوه واقع شده است. روستای تیزک دارای یک قلعه قدیمی می‌باشد که قدمتش به دویست سال قبل باز می‌گردد و تماما از خشت و گل بنا شده است. این قلعه توسط میرزا علی محمد خان، پدر حاجی خان، بزرگ مالک منطقه ساخته شده است.

قلعه روستای تیزک پلانی مستطیلی شکل داشته که چهار برج دیده بانیِ استوانه ایی شکل در چهار گوشه اش بنا شده است. دروازه ورودی قلعه که در ضلع جنوبی بنا قرار گرفته، در دو طبقه ساخته شده و بر تمام قلعه اشراف دارد. دروازه، هم محل کنترل ورود و خروج اهالی قلعه بوده و هم شاه نشین و محل اقامت صاحب و ارباب قلعه. نکته قابل توجه و تامل انگیز در مورد قلعه تیزک تنها قدمت و معماری آن نمی‌باشد.

آنچه قلعه تیزک را از سایر قلعه‌های مشابه متمایز می‌کند این است که بعد از گذشت چند قرن، قلعه همچنان کاربرد خودش را حفظ کرده و هنور جمعی از اهالی تیزک ساکن قلعه می‌باشند و درونش روزگار می‌گذرانند. درون قلعه پر از خانه و مساکنی که منزل و ماوای مردم است،که مردم در آن زندگی می‌کنند. کوچه پس کوچه‌های قلعه هنوز میزبان قدم‌های محکم و استوار ساکنانش می‌باشد که هر روز راهی باغ و کشتزار هایشان می‌شوند و هنوز هیاهوی بچه هادر گوش قلعه پیر طنین انداز می‌شود. درون .

..مشاهده کامل متن قلعه تمام امکانات زندگی فراهم است و ساکنین قلعه از آب و برق و گاز و تلفن برخوردارند .قلعه تیزک مربوط به اوایل دوره قاجار می‌باشد.

این اثر در تاریخ بیستم اردیبهشت سال هزار و سیصد و هشتاد و شش با شمارهٔ ثبت نوزده هزار و هشتاد و یک به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.با عرض پوزش آدرس دقیق قلعه تیزک در حال حاضر بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد شد. دوستانی که از آدرس قلعه تیزک اطلاع دارند لطفا برای آدرس دقیق ما را همراهی کنند.منابع :http://www.

negahmedia.ir/http://fa.wikipedia.org/http://tizok.

blogfa.com/http://www.yazdinews.ir/http://www.

dordoneh.com/.