اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار مران
استان:
مازندران
شهرستان:
تنکابن

معرفی نامه

آبشار بزرگ و زيباى مران با ارتفاعى بيش از ١٣٠ متر در منطقه سه هزار واقع شده است.در همين منطقه آبشارى ديگر و مشابه آن وجود دارد كه ارتفاع آن كمتر است. تنکابن- روستای مران با تاریخچه هزار و ۵۰۰ ساله باوجودآنکه در محدوده جغرافیایی شمال کشور واقع‌شده اما نوع معماری آن متفاوت بوده و سقف خانه‌هایش به‌جای شیب‌دار بودن، تخت است. مراتع زیبا، باغ‌های لوبیا و سیب با مزه‌ای خاص، حمام تاریخی و آبشارهایی با ارتفاع ۱۰۰ متر، بخشی از داشته‌های روستای مران است.

حدود ۶۰ کیلومتر که از شهرستان تنکابن به سمت منطقه گردشگری سه هزار واقع در بخش خرم‌آباد این شهرستان بروید به روستایی تاریخی با جاذبه‌های گردشگری بی‌بدیل می‌رسید به‌نام مران در زیر آسمان با زیبایی خاص و کم‌نظیر و هم‌مرز با الموت از توابع استان قزوین. گویی در این روستا به خدا نزدیک‌تر می‌شوید. جاده دسترسی به این روستا به دلیل آنکه از کنار رودخانه وحشی سه هزار و محصور در بافت جنگلی می‌گذرد، یکی از بی‌نظیرترین جلوه‌های نمایش قدرت پروردگار جهانیان است. هرچه به مران نزدیک‌تر می‌شوید بر ارتفاع این جاده کوهستانی و پیچ‌درپیچ افزوده‌شده و دره‌های حاشیه جاده نیز عمیق‌تر، هرچقدر که چشم کار می‌کند رودخانه است و چشمه‌های زلال و جنگل‌های انبوه.

به مران می‌روی، جان با خود ببر در بین مردم تنکابن ضرب‌المثل است که «وقتی به مران می‌روی، جان با خود ببر» و این، کنایه از مردمان بسیار مهمان‌نواز و گشاده‌روی روستای مران دارد. فرهنگ مردمانش بسیار غنی بوده و یاد گرفته‌اند با گردشگرانی که روستای مران را هدف گردش خویش قرار داده‌اند، چگونه برخورد کنند. سقف تخت از ویژگی های روستای مران است سحرخیز بابیان اینکه برخی از روستائیان با اعمال فرهنگ غلط، سقف خانه‌های خود را شیب‌دار ساخته‌اند، تصریح کرد: نوع معماری این روستا و سقف تخت بودن خانه‌هایش متناسب با آب‌وهوای خاص این روستا است چرا که در مران بارش‌ها در زمستان بیشتر به‌صورت برف بوده و نکته جالب این است که در آن‌طرف کوه که الموت قرار دارد، سقف خانه‌ها شیب‌دار هستند. .