اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تنگه بستانک (بهشت گمشده)
استان:
فارس
شهرستان:
مرودشت

معرفی نامه

تنگ بستانک، بهشت گمشده(کامفیروز، استان فارس) تنگه‌‌ها ‌همواره‌ به دلیل قرار گرفتن در میان دو یا چند کوه یا صخره‌ی مرتفع شرایط ویژه و بسیار مطلوب آب و هوایی را دارا هستند. حال به این آب و هوای مطبوع جریان خنک رود یا چشمه‌ای را هم اضافه کنید تا به موقعیت عالی این نقاط دوست داشتنی بیشتر پی ببرید. ایران تعداد زیادی از این دست نقاط دارد که هرکدام به مقصدی پر طرفدار به خصوص در ماه‌ها گرم سال تبدیل می‌شوند. تنگ بستانک، مشهور به «بهشت گمشده» یکی از این تنگه‌های خوش آب و هوا است که در مرودشت استان فارس قرار دارد.

تنگ بستانک منطقه‌ای حفاظت شده است که حدود ۱۵۳۲۴ هکتار مساحت دارد. ارتفاع این تنگه بین ۱۷۰۰ تا ۲۷۰۰ متر است که همین مورد خنکی بسیار دلچسبی را در گرمترین فصل‌های سال به همراه می‌آورد. این منطقه دارای محیطی عمدتا کوهستانی به همراه پوشش جنگلی بوده که تابستان‌های خشک و زمستان‌هایی سرد را ارایه می‌دهد. بستر سنگی دره محل مناسبی را برای رویش درختانی چون چنار و گردو و گیاهان سایه پسند فراهم آورده است.

این گیاهان باعث شده‌اند تا به سختی بتوان ردی از نور مستقیم خورشید در کف دره پیدا کرد که البته در فصول گرما نکته‌ای مثبت به شمار می‌رود. به این موارد آبشارهای کم ارتفاع طبیعی را هم اضافه کنید تا به زیبایی حیرت انگیز این ناحیه اطمینان پیدا کنید. دریاچه‌ی پشت سد «درودزن» در نزدیکی این تنگه قرار دارد که زیستگاه جانبی قابل توجهی را به وجود آورده است. آب شیرین این دریاچه محل مناسبی برای زندگی ماهیان پرورشی مانند کپور است.

خود تنگه نیز حیات وحش با ارزشی دارد که شامل حیواناتی مانند خرس قهوه‌ای، کفتار، راسو، پازن، خارپشت ایرانی، همستر دم دراز، رودک، گربه وحشی، سنجاب ایرانی، روباه، شغال، گراز، خرگوش، انواع پرندگان شکاری، کبوتر وحشی، کبک و جانوران متنوع دیگر می‌شود. از جمله پوشش گیاهی آن نیز می‌توان به بنه، بلوط، زالزالک، ارس، بادام کوهی، دافنه، کیکم، تنگرس، ارژن، بو مادران و آویشن اشاره کرد. جذابیت‌های تنگ بستانک تنها به پوشش گیاهی و جانوری آن محدود نبوده بلکه می‌توان به شهرها و روستاهای زیبایی را در مسر رسیدن به آن مشاهده کرد که پرداختن به هرکدام خود نیاز به مطلبی جداگانه دارد. شاید بتوان مسیر منتهی به بیضا را بهترین راه دسترسی به تنگ بستانک دانست.

این مسیر را می‌توانید در جاده‌ی شیراز-یاسوج، بعد از گویم بیابید. خوشبختانه در طول این مسیر تابلوهای راهننمایی نصب شده است که شما را به خوبی به این منطقه‌ی دوست داشتنی هدایت می‌کنند. پس از عبور از بیضا وارد منطقه‌ی کامفیروز خواهید شد. اگر دوست دارید با فرهنگ بومی این منطقه بیشتر آشنا شوید، حتما از روستای دشتک که در همان حوالی قرار دارد دیدن کنید.

این روستا خود جاذبه‌های دیدنی زیادی را در اختیار شما می‌گذارد. .