اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده زکریا
استان:
البرز
شهرستان:
طالقان

معرفی نامه

میراش یکی از روستاهای شهرستان طالقان می‌باشد. این روستا در شمال غربی استان البرز و به فاصله 140 کیلومتری از شهر تهران قرار دارد.آستان امامزاده زکریا (علیه السلام) در روستای میراش واقع شده است.نسب ایشان به امام موسى کاظم (ع) مى رسد،مقبره این امامزاده در جنوب و در مدخل ورودی روستای میراش قرار دارد.

مسجد روستای میراش در جوار صحن امامزاده قرار گرفته و گورستان روستا با حصاری که به دور آن کشیده شده است با مساحتی در حدود 4000 متر مربع بصورت حیاط امامزاده و مسجد در آمده و درختان بلند داخل این حیاط محیط بسیار مناسبی را برای استراحت فراهم می‌آورد .این بقعه سابقا داراى ضریح چوبى و دارای ارزش تاریخى بود ولی هم اکنون یک ضریح مطلا بر روی آن قرار گرفته است. گنبد آن مطابق معمارى محلى رک (مخروطی)و فاقد گلدسته است .این بقعه جزو آثار تاریخى به شمار مى آید و مربوط به هفتم یا هشتم هجرى است که در مسیر تاریخ همواره مامن بزرگان از خاندان پیامبر و محبان اهل بیت (ع) بوده است.

دسترسی معمول به روستای میراش از طریق راه اصلی طالقان امکانپذیر است. جاده اصلی از کیلومتر ۹۰ بزرگراه کرج - قزوین آغاز و پس از پیمودن دهستان زیاران از طریق گردنه روستای ابراهیم آباد وارد طالقان می‌شود .در امتداد دریاچه سد طالقان به دو راهی گلینک رسیده و راه دسترسی به میراش از سمت چپ می‌باشد. با طی حدود 3 کیلومتر در کنار منظره زیبای دریاچه .

..مشاهده کامل متن سد به دو راهی میراش می‌رسیم که با تابلوی راهنما مشخص شده است. از ابتدای دو راهی میراش تا ورودی روستا حدودا یک کیلومتر می‌باشد.

منبع:http://www.emamzadegan.ir/http://taleghankarood.com/http://www.

negahmedia.ir/.