اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امام زاده هارون
استان:
البرز
شهرستان:
طالقان

معرفی نامه

بقعه امامزاده هارون مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان طالقان، روستای جوستان واقع شده است .وی هارون بن موسی فرزند موسی کاظم و برادر علی بن موسی است.امامزاده هارون در بیست وسوم ماه رجب سال ۱۶۰ هجری قمری در شهر مدینه چشم به دنیا گشود. ایشان فرزند موسی بن جعفر امام هفتم شیعیان وششمین فرزند از اولاد آن امام است نام مادر او ام ولد بود.

وی مدت ۲۰ سال از عمر خود را در مدینه سپری کرد پس از هجرت علی بن موسی الرضاامام هشتم شیعیان از مدینه به سمت خراسان، او نیز همانند دیگر خاندان بنی هاشم به جهت اشاعه مذهب تشیع، محیط نا امن مدینه را به مقصد ایران ترک نمود .امامزاده هارون ابتدا به شیراز واز آنجا به اهواز وقم مهاجرت کردند. در سال ۱۸۴ قمری عالم بزرگ قزوین شیخ حسن معروف به (ابو محمد) از طرف جمعی از شیعیان ساکن آن دیار وی را به قزوین دعوت نمود با آمدن وئ به قزوین عمال ومامورین حکومت عباسی وکار گزاران مامون قصد دستگیری وقتل او نمودند این نقشه ایی که از طرف مامون برای عموم سادات وامامزادگانی که به ایران مهاجرت کرده بودند طرح ریزی شده بود این امر موجب شد تا امام زاده هارون (ع) قزوین را ترک نموده ودر قریه در شمال این شهر (طالقان) مخفی شوند مامون سر انجام وئ را در ۲۱ ربیع الثانی سال ۲۱۱ هجری قمری در سن ۵۱ سالگی به شهادت رسید. آیت الله مرعشی نجفی در مشاجرات سادات آورده اند یکی از فرزندان امام موسی کاظم .

..مشاهده کامل متن امامزاده هارون است که در اطراف قزوین که فعلاٌ آن منطقه را اسم طالقان می‌شناسند مدفون است از ایشان فرزندی به نام احمد واز او دو فرزند به نام محمد وموسی باقی مانده واز این دو بزرگوار ساداتی در عالم از جمله در ایران وعراق ومصر وماورالنهر وبخارا بلاد هند منتشر هستند.امامزاده هارون امامزاده ایست صحیح النسب و جلیل القدر بطوریکه در کتاب‌های انساب نام ایشان و محل دفن ایشان در طالقان نوشته شده است که آن بزرگوار بلاواسطه فرزند حضرت امام همام موسی الکاظم علیه السلام می‌باشد.

ایشان برادر حضرت ثامن الائمه علی ابن موسی الرضا علیه السلام و احمدبن موسی شاه چراغ در شیراز و علاالدین حسین بن موسی در شیراز و حمزه بن موسی در ری و خواهر ایشان حضرت فاطمه معصومه علیها سلام است که در شهر مقدس قم مدفون است.در زمان سلاطین صفویه با آگاهی به اینکه آنجناب عموی آنها یعنی برادر جد ایشان حضرت حمزه که در ری و در کنار حضرت عبدالعظیم مدفون است می‌باشد شاه طهماسب اول و شاه عباس اول بقیعه این امامزاده را تعمیر کردند سنگ مرمر سفیدی که اینک روی دیوار راهرو درب ورودی به این امامزاده نصب است از زمان صفویه می‌باشد که با خط زیبا حک شده گواه این مدعیست که صورت وقفیات و تاریخ تعمیر این بقیعه متبرکه را بیان میدارد اخیرا عده ای از مردم خیر دست به مرمت این امامزاده زدند .بنای ساختمان بقعه در محوطه ای حدود 1000 متر که پیرامون آن را درختان کهنسال بلند فرا گرفته است. این بقعه دارای امکانات رفاهی و کتابخانه ای مجهز و زائرسرا می‌باشد و هم اکنون در حال مرمت و بازسازی است.

این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. منبع:http://www.emamzadegan.ir/http://www.

tebyan.net/http://maktabolqaem.ir/.