اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای میر
استان:
البرز
شهرستان:
طالقان

معرفی نامه

روستای میر از بزرگترین روستاههای پایین طالقان محسوب می‌شود. فاصله تهران تا میر ۱۵۲ کیلومتر است که ۱۰۰ کیلومتر آن بزرگراه تهران - قزوین است و ۴۳ کیلومتر آن که به سمت شمال بزرگراه است آسفالت گردیده است و حدود ۱ کیلومتر آن جاده خاکی است.میر در لغت به معنی بزرگ و از نظر لغوی مخفف امیر نیز آمده است.هوای خنک و دور از هرگونه آلودگی و صدا ، آبهای گوارای چشمه‌ها ، مناظر زیبای باغها ، کوهها و مزارع و مراتع در این روستا و همچنین ارتباط بیشتر با اقوام و دوستان موجب شده تا اهالی خصوصا در ایام تابستان جهت استراحت و تجدید قوا و تضمین سلامت خود به این روستا آمد و شد نمایند.

در قدیم مردم پایین طالقان از این روستا عبور کرده و از راه مالرو (( گردنه سلمبار)) به تنکابن ( شهسوار) می‌رفتند. غالبا اهالی این روستا املاک متعددی در دیگر روستاههای پایین طالقان ، میان طالقان و روستاههای الموت داشته اند. در حقیقت مرکز بزرگان پایین طالقان غالبا در میر بوده است.محدوده مسکونی این روستا از شمال به کابار ، از جنوب به رجی سر ، از شرق به جوری زمین و از غرب به پایانه میر ( ترمینال) محدود می‌گردد.

قسمت شرقی روستا به جورمحله ، قسمت غربی به جیر محله، و قسمت میانی به میان محله، و قسمت شمالی آن مشرف به دره گرمادر یا آن دست محله یا گرم دره می‌باشد. گفته می‌شود که در گذشته محله روستای میر در بنه خانه ای کند و خزه ای دیم بوده ...

مشاهده کامل متن و محله میر فعلی پایین دشت و جوری زمین ، سرین دشت نام داشته است.البته محدوده کلی روستا از شمال به کوههای الموت ، از جنوب به کوههای خورانک و خوران و امیر نان ، و از شرق به کوههای لهران و موچان و از غرب به کوههای اوجان محدود می‌گردد.اهالی بومی روستای میر در گذشته به دامداری ، کشاورزی ، و نگهداری خانه ( سریداری ) و بنایی و کارگری اشتغال داشتند و امروزه کشاورزی و دامداری خیلی کمتر شده و بیشتر به مشاغل کارگری و پیمانکاری اشتغال دارند. در حالیکه اکثر اهالی این روستا فقط در فصل تابستان به روستا آمده و در سایر فصول در شهر‌های تهران ، چالوس ، نوشهر ، تنکابن ( شهسوار) عباس آباد ، نشتارود ، کرج و سایر شهرهای کشور و یا در ادارات دولتی و یا غیر دولتی شاغل بوده و یا به تجارت و باغداری و کشاورزی و .

.. اشتغال دارند.از این روستا تاکنون صدها نفر افراد تحصیلکرده در سطح دکتر ، مهندش ، قاضی و کارشناسان برجسته و مسئولین رده بالای دولتی علی الخصوص در بانک سپه در رشته‌های مختلف برخواسته که در گذشته و حال خدمات ارزشمندی به جامعه خود نموده اند.

علاوه بر آن افرادی نیز که در امور تجارت و حرف دیگر اشتغال داشته و دارند اکثرا شایستگی‌های خود را نشان داده اند که ذکر و شرح و احوالشان در مشاهیر روستای میر آمده و خواهد آمد. منبع:http://miralireza.blogfa.com/http://www.

negahmedia.ir/http://kuhsar.persianblog.ir/.