اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای آغشت
استان:
البرز
شهرستان:
ساوجبلاغ

معرفی نامه

آغشت نام روستایی از توابع بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز است. این روستا به رودخانه «گلین رود»، از جنوب به روستا‌های «تکیه اغشت» و «باغبان کلاه» و از غرب و شمال غرب به روستاهای «آجین دوجین» و «ولیان» و از شرق به دره «سیبان دره» و دره «ورده» محدود می‌شود.با توجه به قرارگرفتن این روستا در منطقه کوهستانی و شرایط آب و هوایی خاص منطقه، اقلیم روستا با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل به صورت کوهستانی معتدل می‌باشد.روستا دارای آب و هوای نیمه خشک داخلی است که نوعی آب و هوای مدیترانه ای است.

منطقه ای است ییلاقی با مناظر بسیار زیبا که با این مشخصات سبب مهاجرت فصلی افراد از شهرهای اطراف مانند تهران و کرج شده است. سابقه سکونت در آن به چند دهه قبل باز می‌گردد. نام آغشت تجزیه می‌شود به «او» یعنی آب و «غش» یعنی غلتیدن و انباشته شدن. به عبارت دیگر اغشت یعنی مکانی که آب زیادی دارد.

با توجه به قرار گیری روستا در بین ارتفاعات و دامنه‌های آن، زمین‌های کشاورزی اش عمدتا باغ‌های میوه هستند. منابع طبیعی روستا شامل زمین زراعی، رودخانه ها، منابع آب و باغ‌ها حدود 100 هکتار است.منابع طبیعی شامل زمین زراعی، رودخانه ها، منابع آب وباغ‌ها حدود 100 هکتار است.مراتع موجود در اطراف شهر و روستا با گونه‌های غالب گیاهی موجود مانند گون و رگ – محصولات زراعی حاصله از باغ‌ها تنها کفاف خانواده را میدهد در صورتی که محصول حاصله زیاد باشد در میدان اصلی روستا به فروش میرسد.

بر اساس اظهارات اهالی و اعضا شورای اسلامی سابقه استقرار اغشت به بیش از اسلام بر میگردد و ساکنین اولیه «گبرها» بوده اند و موجبات توسعه کالبدی آن را فراهم نموده اند. به طور خلاصه می‌توان گفت سابقه استقرار روستا به بیش از 1000 سال قبل باز میگردد، در این دوران از جمعیت بالایی برخوردار بوده ، این روستا در سال 1330دارای 300 نفر جمعیت بوده که با گذشت زمان در سال 1375 به 236 نفر کاهش یافته است. یکی از دلایل سکونت در این روستا آب فراوان نیز میباشد.روستا طی دو مرحله ساخته شده:مرحله اول تا سال 1350مرحله دوم از سال 1350 تا کنونهسته و منطقه اولیه روستا اطراف هسته مرکزی بافت کالبدی واقع شده است.

این هسته با بافت متراکم شکل گرفته و تا سال 1350 در چهار جهت روستا و عمدتا به شمال و جنوب توسعه یافته است. در این مرحله بافت روستا از شمال به استخر از جنوب به باغات از غرب به ارتفاعات و از شرق به دره موجود امتداد یافته است.مرحله دوم از سال 1350 آغاز شده و در جهت شمال و غرب روستا اتفاق افتاده است. عامل اصلی این امر وجود آب شرب کافی و اراضی نسبتا هموار و مناسب برای ساخت و ساز است.

منبع:http://aghashtalborz.com/http://www.ardehe.ir/http://hadianalborz.

ir/.