اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار میدانک
استان:
البرز
شهرستان:
کرج

معرفی نامه

غار میدانک در کیلومتر ۵۳ جاده چالوس و شمال شرقی روستای میدانک از توابع بخش آسارا، شهرستان کرج و استان البرز قرار دارد. طول غار حدود ۱۵۰ متر و دهانه آن در ارتفاع ۲۰۰۶ متری از سطح دریا واقع شده است. غار در صخره ای دولومیتی در سازند سلطانیه شکل گرفته است. ورودی غار ارتفاع کمی دارد، به طوری که چند متری را باید به صورت سینه‌‌خیز و نشسته پیمایش شود.

غار ۳ تالار دارد؛ تالار نخست دارای صخره‌های بزرگی فرو افتاده از سقف است که این مکان را به چند بخش تقسیم می‌کند. در قسمت شمالی این سالن کف غار صاف است. تالار دوم ۷ متر ارتفاع دارد و با کفی غیر هم سطح و بقایای فروریخته زیاد از سقف شروع شده و همراه شیب ۲۵ درجه و چند صخره که در مسیر پله ایجاد کرده اند، ادامه دارد. تالار دوم و سوم از طریق معبر کوچکی که باید به صورت سینه خیز طی شود، به یکدیگر راه می یابند.

تالار سوم زیباترین بخش غار میدانک است که به دلیل دسترسی سخت تر، تا حدودی از آسیب دیدگی توسط انسان محفوظ مانده است.میدانک روستایی از توابع بخش آسارا شهرستان کرج در استان البرز ایران است. این روستا دارای برج سنگی نیز میباشد که مربوط به سدهٔ ۷ و ۸ است ، این اثر در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۵۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.

aseman-alborz.comhttp://tnews.irhttp://www.irancaves.

com/http://aseman-group.persianblog.ir/.