اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل بانو صحرا
استان:
البرز
شهرستان:
ساوجبلاغ

معرفی نامه

پل بانو صحرا در روستای بانو صحرا از توابع دهستان چندار بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ واقع در غرب استان تهران روی رودخانه کردان _ که از کوه‌های برغان و ورده سرچشمه می‌گیرد و فقط در فصول زمستان و اوایل بهار آب دارد، واقع شده است.این پل از دوران صفویه تاکنون پایدار مانده استاین پل دارای دو چشمه طاق و دو کنو (چشمه طاق‌های کوچک) بوده که یکی از آنها یعنی دهانه ضلع غربی بزرگ‌تر از چشمه ضلع شرقی بوده است. خیز این پل به دلیل طغیان نکردن و سیل آسا نبودن رودخانه کم است. این پل تا سال ۱۳۵۳ ساختاری سالم و پابرجا داشته اما در حال حاضر رو به ویرانی گذاشته است.

دهانه شرقی آن به طور کامل تخریب شده و آثار بسیار اندکی از پایه جبهه شرقی و پاکار چشمه طاق شرقی باقی مانده است. ضلع غربی کاملا تخریب شده، دهانه غربی نیز در وضعیت نامناسبی قرار دارد و ترک هایی در طاق مشهود است.طاق آن در اثر عوامل جوی چون سیل و بالا آمدن آب رود روستای بانو صحرا، به کلی فرو ریخته و جز پایه‌های آن چیزی از این پل باقی نمانده است. پل بانوصحرا از سنگ و ملاط ساروج ساخته و با تیرهای چوبی بسیار قطور کلاف بندی و مستحکم شده وروی آن با آجرهای قرمز رنگ به ابعاد ۵٫۲۰٫۲۰ سانتی متر تزیین شده است.

این پل در دوران صفویه در این منطقه ساخته شده و ظاهرا تا دوران قاجار نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است . اما با تغییر مسیر جاده کارایی خود را به طور ...

مشاهده کامل متن کامل از دست داده و به علت نبود حفاظت‌های لازم، پایه‌های آن سست شده و بخش‌های بسیاری از آن فرو ریخته است.در حال حاضر در مجاورت پل بانوصحرا با شاخصه‌های معماری صفوی، پل فلزی با پایه‌های سیمانی احداث شده که عبور و مرور وسایط نقلیه از روی آن صورت می‌گیرد.کتیبه سنگی کوچکی در پیشانی این پل نصب شده که اطلاعاتی از جمله تاریخ ساخت یا آخرین مرمت پل روی آن حک شده امابه دلیل فاصله زیاد و نبود امکان دسترسی به این کتیبه در امکان خواندن آن وجود ندارد.ساخت آن حاکی از اهمیت منطقه در دوران تاریخی صفویه و قاجاریه بوده و زمینه ارتباط میان روستاها و مناطقی با ریشه‌های تاریخی را مهیا می‌ساخته است.

این اثر در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱۰۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.rasekhoon.net/http://chn.

ir/http://www.alborzeman.ir/.