اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشارهای جوزه رود
استان:
البرز
شهرستان:
ساوجبلاغ

معرفی نامه

ایسپی داران یا سفیدداران یا سپیدداران نام روستایی ییلاقی و کوهستانی است که از توابع شهرستان ساوجبلاغ استان تهران و جزو دهستان برغان می‌باشد. ایسپی داران نامی باستانی است که ریشه اصلی آن زبان محلی فارسی دری پهلوی می‌باشد و این زبان یکی از زیر شاخه‌های زبان باستانی پهلوی است. ایسپی به زبان محلی به معنی سفید، دار به معنی درخت و به آن جهت جمع استفاده شده که کلاً به معنی روستایی است که دارای درختان سپیدار می‌باشد. دسترسی به روستای سفیدداران از طریق شهرستان کرج، روستای کردان، روستای اغشت و سپس روستای سفیدداران امکانپذیر است.

در روستای سفیدداران (ایسپی داران) سه آبشار زیبا و دیدنی وجود دارد. اولین آبشار این روستا در چند کیلومتری روستا قرار دارد. نام این آبشار "وارش کورور" است و به گویش البرزی به معنی "بارش زیاد" می‌باشد. قابل توجه است که از قبل از ورود به تنگه از دل صخره‌های مجاور دو چشمه آب زلال معدنی می‌جوشد.

دومین آبشار این روستا در چند کیلومتر بعد از روستا و در مسیر روستای معروف سیرود قرار دارد. بعد از طی مسیر به یک پل فلزی می‌رسید که رودخانه ای به نام "جوزه رود" (به معنی رودخانه‌ی گردو) در زیر آن روان است. این رودخانه آب روستاهای دهستان برغان مخصوصاً "عالم زمین" و " اغشت" را تامین می‌کند. بعد از گذر از تنگه مجاور زیر پل فلزی به آبشار "اسپی اُو" (به معنی سفید آب) می‌رسید.

در اطراف این آبشار به وفور چشمه ها، درختچه ها، گل‌های رنگارنگ و گیاهان دارویی دیده می‌شود.سومین، چهارمین و پنجمین آبشار روستای سفیدداران، در منطقه جوزه رود قرار دارد که معروف به "آبشارهای جوزه رود" می‌باشند. گفتنی است که نام جوزه رود بر روی رودخانه، آبشار، دربندی زیبا و دهکده ای قدیمی متروکه که در بالادست کوهستان است، نهاده شده است. بعد از گذشتن از این آبشارها به محوطه بزرگ و تقریباً مسطح می‌رسید که باغات و دربند جوزه روید نام دارد.

در گذشته در این محل روستایی به نام جوزه رود قرار داشته که در حال حاضر متروکه است.این دربند در فصل‌های خاص رنگ و بوی خاص دارد.منبع:http://nabzezendegi.irhttp://alborzmanoto.

blogfa.com/vazeh.com.