اطلاعات بیشتر


نام مکان:
ییلاق دشته
استان:
اردبیل
شهرستان:
خلخال

معرفی نامه

ییلاق دشته در مسیر جاده زیبا و بکر اسالم - خلخال قرارگرفته و از معروفترین ییلاقات توریستی منطقه می‌باشد. اگرچه محل جغرافیایی این منطقه در تقسیم بندی استانی در استان اردبیل قرار دارد، اما بدلیل قرار گیری در دامنه‌ی شرقی کوه و سهولت دسترسی آن از شهرهای استان گیلان، بسیاری ان را مربوط به استان گیلان میشناسند.جهت دسترسی به این ییلاق از طریق استان گیلان و شهر شاندرمن باید گفت، ابتدا باید مسیر ییلاقات رو از شهر ماسال طی نمود تا به ییلاق نم نم پشت و بعد هم ییلاق زیبای و سرسبز (دشته) شاندرمن رسید (حدود 2ساعت ماشین رو مسیر ردر پیش رو دارید). لازم به ذکر است از طریق ییلاق ( سایل سر) می‌توان پیاده به طرف ییلاق خشک دریا رفت.

خود یان دریاچه رو هم البته می‌توان از ییلاق دشته مشاهده نمود.عسل طبیعی, انواع فراورده‌های لبنی, گوشت, پشم گوسفند, ماهی و صنایع دستی (شال, پوئَه‌گیرَوِه, چَنگیلَه, انواعی از تزیینات زین و یراق اسبان) بهترین سوغاتی است که از ییلاقات این منطقه می‌توان برای عزیزان خویش هدیه برد.ییلاق دشته شاندرمن از لحاظ جغرافیایی منطقه با ماسال مرز مشترک دارد و می‌تواند همه ساله جشنواره بومی محلی را بخاطر داشتن زمین مناسب برگزار نماید که جشنواره بومی محلی در ییلاق زیبا و دلنواز دشته به مدت یک روز از جشنواره هایی است که در این مکان برگزار گردیده است.ییلاق‌های بسیاری در این منطقه .

..مشاهده کامل متن وجود دارد که «سیف­آستونَه (=صیف‌آستونه)»، «اَمروئَه­خوار»، «نـایَه­شَر» (گویند در ایام گذشته شهری بزرگ در آن‎جا دایر بوده است)، «چَـرَه­چـال», «گُلی‎دشت» و« سِـرَسی» و نیز« دَشـتِه»، « وَنـاو» و«اورَه­بَند» از جمله آنهاست. در ییلاق لارژیه قله ستبر و جاویدان «بِزِندار» معروف است و همچنین بقعه‌ی «شاه پیلَیْن» زیارتگاه تالشان منطقه می‌باشد.

در جنوب ییلاق وییرگا بایستی از بقعه «جیلَرزِن» یاد نماییم که مورد احترام اهالی است.غارطبیعی آویشو شاندرمن، آبشار وَزَن، منطقه جنگلی طاسکو، سورکوم، آری دول، شالماء، چسلی، ییلاق تلارگاه، ییلاق خندیله پشت, ییلاق بیلگاه دول , ییلاق مورجونه ییلاق، اسپی دشت , ییلاق رشته پشت , ییلاق مولومه بند, ییلاق شنبه راه, ییلاق اولسبلنگاه, ییلاق واشیار, ییلاق سی فی، ییلاق نمنه پشت، ییلاق سوچاله، ییلاق دشته، دریاچه خشکه دریا و ...

از مناطق طبیعی و گردشگری این منطقه می‌باشند.منابع:http://masalnews.ir/http://nafasetabia.blogfa.

com/post/2http://shanderman20.ir/?p=121.