اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تنگه رازیانه
استان:
ایلام
شهرستان:
ایلام

معرفی نامه

تنگه رازیانه، دره باریک و ژرفی است که در 50کیلومتری جاده ایلام - دره شهر در نزدیکی روستای چنارباشی درمنطقه‌ای سرسبز واقع شده و درون آن رودی روان استروستای چنارباشی روستایی با 100 خانوار است که ناحیهٔ ان کوهستانی می‌باشداین تنگه یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی در استان ایلام و در غرب ایران است که در ایلام خودنمایی می‌کند و وجود سنگهایی از جنس و رنگ و اندازه‌های مختلف در این دره خارق العاده بودن این اثر را نشان می‌دهدجنس سنگهای مسیر تنگه رازیانه از آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. این سنگ‌ها به سازند آهکی آسماری تعلق دارند. منشا اولیه این اثر طبیعی ایجاد درز و شکاف بر اثر فعالیتهای تکتونیکی منطقه روی لایه‌های منطقه روی لایه‌های ضخیم آهک است. عملکرد پدیده فرسایش به ویژه انحلال، وضعیت توپوگرافی خاص، اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش‌های بالا و پایین دست در کنار سایر عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی متنوع دست به دست هم داده اند تا این اثر طبیعی شکل گیرد.

فعالیتهای هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی و عملکرد آبهای سطحی و زیرزمینی در قالب انحلال این درز و شکاف را عمق بخشیده اند و طی سالیان طولانی آن را به شکل یک اثر کم نظیر طبیعی درآورده اند. درسال ۱۳۸۸ ,75 هکتار از اراضی تنگه رازیانه به عنوان اثر طبیعی- ملی معرفی شد و در همان سال این اثر در فهرست آثار طبیعی - ملی ایران قرار گرفت و با ثبت آن به عنوان اثر طبیعی - ملی در طبقه دوم سازمان بین المللی IUCNقرار گرفته است. ثبت این اثر باعث ایجاد فرصت مناسب برای مطالعه پژوهشگران علوم زمینی ، هیدرولوژی ، محیط زیست و سایر رشته‌ها و تبدیل منطقه به زیستگاه مناسبی برای حیات وحش شده استراه باستانی بدره «آبهر» به پشته ارشت و بردبال چنارباشی، از کوهپایه‌ها عبور کرده و در ادامه پس از عبور از کلم و تنگه رازیانه به روستای گنجه و سپس به روستای پاکل گراب و منطقه چنارباشی متصل است.آثار متعددی از دوران مختلف در این ناحیه مشاهده شده است.

تنگه رازیانه یکی از مناطق طبیعی و بکر است ,این منطقه در فصل بهار سبز می‌شود و سرسبزی با زیبایی‌های دره تلفیق می‌شوند که مکانی بکر برای گردشگران است.منبع:http://www.parsikadeh.irhttp://www.

am-ahmadi.ir/news-illam/671----qq-q---q-qhttp://www.tabnak.irhttp://www.

mohajerist.comhttp://ilamrooz.blogfa.com/post/22http://khabarfarsi.

com/ext/129171http://www.iranage.comhttp://www.ilamsirvan.

blogfa.com/8811.aspxhttp://www.asemoniha.

comhttp://www.hipersian.comhttp://hamshahrionline.ir/details/116741http://fa.

wikipedia.orghttp://www.fam-group.blogfa.

com/page/h5.