اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار زینه گان ( زینگان )
استان:
ایلام
شهرستان:
مهران

معرفی نامه

غار طبیعی زینه گان شگفتی است که در دل دشت منطقه گرمسیری بخش صالح آباد از توابع شهرستان گرمسیری مهران وجود دارد که همه ساله به ویژه در فصل تابستان میهمانان زیادی را به آنجا می‌کشاند.اگر چه غار طبیعی زینه گان برای بیشتر مردم کشور ناشناخته مانده است اما زیبایی منحصر به فرد و شکل گیری این غار در دل منطقه ای گرمسیری از قابلیت‌های فراوانی برای جلب طبیعت گردان داخلی و خارجی برخوردار است .در فصل تابستان با وجود گرمای بالای منطقه دشت صالح آباد به حدود 50 درصد بالای صفر می‌رسد، در میان غار زینه گان انگار باران می‌بارد و بوی سبزه و گلها در میان نیزارها روح و تن را به میهمانی می‌خواند.این غار طبیعی روباز دارای صدها متر طول، آب فراوان، دهلیزهای آبگیر و قندیلهای متعدد است و از آبچکهای طبیعی باران طبیعی نقش می‌بندد و دل به میهمانی خنکی دعوت می‌کند.

این غار روباز که بیش از یک کیلومتر درازا دارد، دارای آب فراوان، دهلیزهای آبگیر، قندیل‌های متعدد و آبچک‌های طبیعی و بسیار جالب می‌باشد. هوای داخل غار بسیار سرد و مطبوع است. در حالی که منطقه صالح آباد در تابستان بیش از 40 درجه گرما دارد، اختلاف هوای بیرون غار با درون آن تقریبا 50 درجه می‌باشد و به همین دلیل آن را غار بهشت نیز می‌نامند. سرخس ها، جلبک ها، گل‌ها و گیاهان خودروی داخل غار، رنگ سنگ ها، پیچ و خم داخل غار، لب‌های به هم دوخته قسمت هایی از سقف .

..مشاهده کامل متن غار همه و همه حکایت از شگفتی‌های طبیعت است. این غار یکی از جاذبه‌های مهم توریستی استان ایلام می‌باشد.

اختلاف هوای داخل غار با بیرون بیش از 20 درجه سانیگراد تفاوت دارد و به همین علت غار زینگان به غار بهشت معروف است.سرخسها و جلبکها، گلها و گیاهان و رنگ سنگها و پیچ و خم غار انگار نقاشی طبیعی است که چشمها را به زیبایی فرا می‌خواند.منبع :http://aroosezagros.persianblog.

ir/post/14/http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=719.