اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک جنگلی چغاسبز
استان:
ایلام
شهرستان:
ایلام

معرفی نامه

پارک جنگلی چغاسبز یکی از فضاهای زیبا و دلنشین ایلام می‌باشد و شرایط طبیعی مناسبی را جهت گذران اوقات فراغت فراهم آورده است. این پارک با مساحت 4170هکتار، جنگلی طبیعی و بسیار بااهمیت و زیبا در کنار شهر ایلام به وجود آمده که در بخش قابل ملاحظه ای از آن، عملیات احیایی از قبیل جنگل کاری و بذرکاری صورت گرفته و از نادر پارک‌های جنگلی کشور است.این منطقه فضای سبز طبیعی کم نظیری برای شهر بوده و هم کنترل کننده طبیعی تخریب و تجاوزات پیرامون شهر است.فضای این پارک از شرق به غرب به بزرگراه امام حسین (ع) و فرودگاه و از جنوب به دره دَزوَن کوه چاله سیه و هرقوتگه منتهی می‌شود.

در این جنگل انبوه انواع درختان میوه و گونه‌های گیاهی دیده می‌شود. این پارک جنگلی زیستگاه پرندگان کمیاب و زیبایی همچون بوتیمار نیز می‌باشد. در مجاورت این پارک جنگلی که حدود 4000 هکتار وسعت دارد ، محل دائمی نمایشگاه‌ها و یک شهر بازی با تأسیسات مربوطه احداث شده است .در میان این جنگل انبوه که از درختان بلوط ، پسته ، زالزالک و انواع گونه‌های گیاهی پوشیده شده است ، درختانی همچون کاج و سرو ، اقاقیا، ارجن ، بادام کوهی و گردو کاشته شده است .

درختان گردو ، انواع میوه‌ها ، چندین روستا در مسیر ییلاقی دره با مردمانی فعال و مهربان ، سرچشمه‌های خروشان چشمه ساران متعدد ، نزدیک بودن این درة ییلاقی با تفریح گاه جنگلی گاوز و مزارع متنوع ...مشاهده کامل متن آن باعث نشاط و علاقه در بازدید کنندگان از محل می‌گردد .

در دو کیلومتری این دره ییلاقی و در طول مسیر جادة اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه و زیبای مله پنجاو ، زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است .این پارک از افتخارات استان و شهر ایلام است و خود، می‌تواند یکی از محورهای توسعه استان در جذب توریسم و اکوتوریسم باشد و ارزش‌های زیست محیطی خود را هم برای منطقه حفظ کند.منبع :http://www.ashayer.

org/?q=node/3110http://hamshahrionline.ir/details/1699http://www.best2m.ir/showthread.

php?t=8477.