اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای کلم
استان:
ایلام
شهرستان:
بدره

معرفی نامه

روستای کلم در میان کوهها و ارتفاعات کبیرکوه در 30 کیلومتری شمال غربی شهر بدره و 120 کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام واقع شده استاین روستا در یک دره سرسبز با میانگین ارتفاع 1500 متر از سطح دریا واقع شده و دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.روستای زیبای کلم به دلیل طبیعت سرسبز و خنک بودن و آثار تاریخی تفریگاه بیشتر مردم استان در فصل تابستان بشمار می‌رود.اطراف این رودخانه، باغ‌های انبوه و گسترده ای وجود دارد که مناظر بسیار چشم نواز و زیبایی ایجاد کرده اند. این باغها در فصول بهار و تابستان فضاهای بسیار دنج و آرامی، برای استراحت گردشگران و علاقمندان به طبیعت فراهم می‌آورنددر کنار روستا رودخانه کلم جریان دارد و طراوت و شادابی خاصی به آن میبخشد.

روستای کلم قدمت طولانی در سکونت انسانی دارد و بررسی آثار باقیمانده از جمله قلعه و آتشکده، احتمال قدمت و سابقه تاریخی روستا به دوران مادها را افزایش داده است. بقعه جابربن انصاری و بنای سید تاجالدین نیز در نزدیکی روستا واقع شده اند. چندین مرکز پرورش ماهی نزدیکی چشمه زلال کلم که از شمال کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد، احداث شده است.در این روستا علاوه بر مناظر زیبای طبیعی آثار تاریخی نیز وجود دارد.

در حاشیه جنوبی رودخانه کلم و در نزدیکی روستا، تپه نسبتاً بلندی وجود دارد که در بالای ...مشاهده کامل متن آن آثاری از قلعه قدیمی مربوط به دوره ساسانی به جا مانده است.

مصالح به کار رفته در ساختمان این قلعه از سنگ و گچ است که در نزدیکی تپه، بنای آتشکده ای مربوط به همان دوران وجود دارد. مردم روستای کلم به زبان کردی سخن میگویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.درآمد اکثر مردم این روستا از فعالیتهایی مانند زراعت، دامداری، باغداری و پرورش ماهی، و نیز از طریق خدمات و صنایع دستی تأمین می‌‏شود.مردم روستای کلم به روش سنت دیرین از لباس‏های محلی استفاده می‏کنند.

پوشاک مردان روستای کلم شامل سربند، کلاه، پیراهن، شلوار، شال و کفش می‏باشد. پوشاک زنان نیز شامل سربند، پیراهن، شلوار، کت و کفش است.این روستا دارای محصولات شامل گردو، ماهی، برنج، روغن محلی و انجیر استپلان، قلان و کلاه وروان، بازی‏ها و ورزش‏های رایج و متداول در این روستا هستند.شلکینه، ترخینه، کباب محلی، قورمه و شیرینی بژی برساق غذاهای محلی خوش طعم و لذیذ منطقه هستند.

سوغات روستای کلم شامل گردو، ماهی، برنج، روغن محلی و انجیر است.منبع:http://www.negahmedia.ir/media/show_video/9000http://www.

kolmvillage.blogfa.com/http://badrehtown.blogfa.

com/post/34http://www.kolmvillage.blogfa.com/category/9http://www.

kolmvillage.blogfa.com/post/38http://www.kolm.

loxblog.com/http://nedayezagros.blog.ir/1393/03/30http://www.

kolmvillage.blogfa.com/post/27.