اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار بره زرد
استان:
ایلام
شهرستان:
ایلام

معرفی نامه

غار بره زرد بر روی دیواره بره زرد در ارتفاعات سیوان بدره در فاصله‌ی 35 کیلو متری مسیر ایلام به دره شهرقرار داردبرای دستیابی به غار باید از طریق جاده خاکی مله پنجاب به باریکاب که فقط خودرو‌های کوهستان رو و شاسی بلند می‌توانند رفت و آمد کنند و در مقصد یعنی باریکاب ماشین پارک کنید و حدود 45 دقیقه کوهنوردی به غار می‌رسید . مسیر دیگر جاده‌ی ایلام دره سهر است که در روستای زیفل یا پاکل گراب پیاده می‌شوید و پس از حدود 3 ساعت یا بیش‌تر کوهنوردی به غار بره زرد می‌رسید .این غار دارای یک حو ضچه‌ی آبی ، پرده‌های سنگی ، صد‌ها ستون و مجسمه‌ی استالاکتیتی و واستالاگمیتی است تالارها ، چاه‌ها ،دهلیز‌ها ، دالان‌های متعددی از لحاظ ورود به غار تا عمق 350 متری نظر هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند . ارتفاع بعضی از تالار‌های داخل غار به 12 متر می‌ر سد.

دهانه‌ی ورودی غار آن قدر تنگ است که برای رفتن به داخل غار باید از دهانه خرطومی شکل غار با احتیاط و به صورت تک نفری عبور کرد که این پیمایش هم با دست به سنگ شدن همرا ه بود .هوای داخلی غار بره زرد که مردم محلی آن را با نام‌های غار کنا تاریکه و کنا نام می‌شناسند، آنقدر سرد است که این غار هیچ وقت به عنوان پناهگاه جانوری یا انسانی مورد استفاده قرار نگرفته است. حتی برخی از غارنوردانی که به بره زرد سفر کرده اند از وجود اسکلت و بقایای بزهای کوهی خبر داده ..

.مشاهده کامل متن اند که به دلایلی مثل سرما، سقوط از ناهمواری‌های غار یا ریزش سقف یا حتی راه گم کردن آنها در گذشته ای نسبتا دور تلف شد ه اند و این تنها رد موجود از جانوران در این غار است. بنابراین می‌توان غار بره زرد را غار متروکه ای دانست که در طول دوران تنها جاذبه گردشگری داشته است.منبع:http://khanpoya.

blogfa.com/post/142http://www.pakanian.blogfa.

com/post-4.aspxhttp://pakalegarab.blogfa.com/post/5http://forum.

ghoghnous.ir/showthread.php?t=182http://fa.alalam.

ir/news/1571738http://www.hamshahrionline.ir/details/117219http://hefazatazmohitzist.persianblog.

ir/post/54/http://kieasan.blogfa.com/post-35.aspxhttp://www.

negahmedia.ir/media/show_pic/42466.