اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آتشکده موشکان
استان:
ایلام
شهرستان:
چرداول

معرفی نامه

شهرستان چرداول در شمال استان ایلام، بین کوه‌های بسیار زیبای "لنه" و "چرمین" قرار گرفته و قدمت آن به دوره ساسانی بر می‌گردد. بیش از ۱۸۰ اثر تاریخی در این شهرستان قرار دارد که حکایت از قدمت دیرینه این منطقه دارد.شهرستان چرداول با وجود آثار بسیار زیبای تاریخی و طبیعی مثل آتشکده موشکان یکی از مهمترین کانونهای گردشگری استان ایلام است.آتشکده روستای موشکان در مرکز شهرستان قرار دارد و مربوط به دوره ساسانیان و اسلامی است.

روستای موشکان در میان کوه‌ها قرار گرفته و آب و هوای معتدل و خشک دارد.کوه خرم در دو کیلومتری شمال شرق و کوه لنه در سه کیلومتری غرب روستا قرار گرفته و همچنین وجود رودخانه، کوهها، پوشش گیاهی و حیات وحش از مهمترین جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌رود.آتشکده چهار طاقی موشکان مربوط به دوره ساسانیان است ، هر ساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر در ایام مختلف سال در مناطق مختلف از این آتشکده بازدید به عمل می‌آورند. این آتشکده همراه با جاذبه طبیعی و دیدنی توجه گردشگران خارجی را هم به خود جلب کرده است.

این بنا دارای 2 فضای مربع شکل است و با توجه به بقایای گوشواره‌هایی که در کنج‌های آن باقیمانده به نظر می‌رسد توسط گنبد پوشیده شده است، آتشکده موشکان از قلوه‌سنگ با ملات ساروج ساخته شده است.این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۹۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت ...

مشاهده کامل متن رسیده است.منبع:http://www.mehrnews.com/http://www.

ilamtoday.com/http://www.kurdpress.com/http://diarezagros.

ir/news/1880.