اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای بانقلان و قلعه توت
استان:
ایلام
شهرستان:
ایلام

معرفی نامه

بانقلان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایلام است که در دهستان ده پایین قرار دارد.این روستا دارای کشتزارها و مزارع کشاورزی زیادی است ، در جنوب این روستا و در میان کشتزارها و باغهای کشاورزی و بر فراز یک تپه باستانی قلعه ای تاریخی به نام قلعه توت دیده میشود.ارتفاع تپه از سطح زمینهای اطراف حدود 15 متر اندازه گیری شده است. امروز در بنای این قلعه پلان مشخصی دیده نمی‌شود.

بخش عمده بنا بر اثر فرسایش و تخریب تدریجی از بین رفته است.در تپه تکه‌های متراکم سفال و ابزارهای سنگی دیده می‌شود. سفال‌های بدست آمده همگی بدون لعاب بوده و اکثراً دارای پوشش گلی نخودی و آجری است. پخت سفال‌ها ناقص بوده و از مواد گیاهی، شن و ماسه برای شاموت آنها استفاده شده است.

اکثر سفال‌ها از نوع سفال‌های خشن خمره ای، چرخ ساز و دارای تزیینات افزوده دور کمر یا روی شانه ظروف هستند. در سطح تپه و در گوشه جنوب شرقی آن، توده‌ای از قلوه سنگ به ارتفاع حدودا یک متر دیده می‌شود، همچنین در حاشیه غربی سطح تپه چند ردیف توده سنگی به صورت خشکه چین دیده می‌شود. به احتمال زیاد این سنگ‌ها بقایای معماری قلعه سطح تپه هستند که در گذشته در ساخت دیوارها به کار رفته است. به دلیل فعالیتهای نامتعارف کشاورزی در سطح تپه و دامنه‌های آن بافت سطحی تپه و بنای قلعه به هم خورده است ، در سطح و سمت جنوب تپه آثار و گچ (و احتمالاً کوره گچ) .

..مشاهده کامل متن دیده می‌شود. منبع:http://alam2.

blogfa.comhttp://www.negahmedia.irhttp://www.

tebyan.nethttp://afarineshdaily.ir/.