اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کویر ابوغویر
استان:
ایلام
شهرستان:
دهلران

معرفی نامه

منطقه بیابانی ابوغویر که به کویر ابوغویر شهرت دارد، در جنوبی‌ترین قسمت استان ایلام و در نزدیکی مرز استانی خوزستان و کشور عراق قرار دارد،این منطقه در غرب روستایی به همین نام واقع شده است.دسترسی به کویر ابوغویر از طریق جاده ارتباطی دهلران به اندیمشک، بخش "موسیان"، دهستان "دشت‌عباس"، جاده خاکی روستای ابوغویر امکان‌پذیر است. پس از گذشتن از زمین‌های کشاورزی بخش دشت‌عباس شهرستان دهلران کویری بکر در کنار روستای ابوغویر وجود دارد که به کویر ابوغویر معروف است.این منطقه پوشیده از رمل‌های ماسه‌ای با پوشش گیاهی ضعیف است که قسمتی از آن نیز در کشور عراق واقع شده است.

تپه‌های ماسه‌ای فعال ایلام در این منطقه قرار دارد ، مساحت کل دشت بیابانی ابوغویر حدود 50 هزار هکتار است که 5 هزار آن را تپه‌های ماسه‌ای فعال تشکیل می‌دهد.روستاهای صمانه، ابوغویر، حسن قندی، چم هندی، عین خوش در اطراف منطقه بیابانی ابوغویر هستند. پوشش جانوری منطقه متشکل از مارهای مناطق بیابانی، انواع عقرب، انواع جکو و آگاما، سارگپه بیابانی، عقاب‌دشتی، جرد، پاکسواکی و..

. است.متأسفانه به دلیل عدم تثبیت شن‌های روان در این منطقه، روستاهای حاشیه این منطقه بیابانی در معرض تهدید قرار گرفته‌اند. توصیه می‌شود به دلیل نزدیکی این منطقه به نقطه صفر مرزی، برای بازدید از این منطقه از راهنمای محلی استفاده شود.

منبع:http://www.yjc.ir/http://www.ghatreh.

com/http://www.isna.ir/.