اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کبیرکوه
استان:
ایلام
شهرستان:
ایلام

معرفی نامه

رشته کوه‌های مرتفع و موازی کبیرکوه به طول 160 کیلومتر از شمال غربی تا جنوب شرقی استان ایلام را در برگرفته است. کَبیرکوه به زبان محلی ( که ور ) خوانده میشود ، از ۲۰ کیلومتری شهر ایلام شروع شده و تا نزدیک اندیمشک در استان خوزستان ادامه دارد و قسمت پایانی این رشته کوه در منطقه کم ارتفاع حمرین به پایان می‌رسد.بلندترین ارتفاع کبیرکوه منطقه ای به اسم "ورزرین" نام دارد که دارای سه هزار و 62 متر ارتفاع از سطح دریا است. کبیرکوه به عنوان یک منطقه حفاظت شده جنگلی تعیین شده و وسعت آن حدود 20 هزار هکتار است.

در کوه‌های استان ایلام از جمله کبیرکوه جلوه ها، زیبایی‌ها و گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی وجود دارد که بر ابهت این کوه بزرگ افزوده است. یکی از نعمت‌های خدادادی در کوه ها، وجود گونه‌های درختی متنوع، گونه‌های گیاهی، فرآورده‌های کوهی که ارزش غذایی دارند و به شکل میوه هستند، است. در پایین این کوه بزرگ درختان مختلف با جلوه ای خاص و زیبا چیده شده اند.در این رشته کوه و در قسمت‌های بلند آن گیاهانی مانند ونگی - ترگ (تره کوهی) -پیچگ وجود دارد.

در ارتفاع پایین کوه و در قسمت کوه پایه دارای درختان بلوط -بنه (ون) -کیکم (تلفظ محلی)- زالزالک و... است.

به لحاظ گونهٔ جانوری دارای پرندگانی مانند تیهو -کبک و... می‌باشد.

با توجه به اینکه در زمستان و بهار این کوه در ارتفاعات دارای برف بوده لذا در نقاط ...مشاهده کامل متن پایین دست دارای چشمه‌های آب فصلی است.

منبع:http://ilamchto.irhttp://pakalegarab.blogfa.comhttp://www.

negahmedia.ir.