اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت شده دینارکوه
استان:
ایلام
شهرستان:
آبدانان

معرفی نامه

منطقه حفاظت شده دینارکوه منطقه‌‌ای کوهستانی است که در شهرستان آبدانان استان ایلام واقع شده است.اقلیم این منطقه بیابانی گرم است.مهمترین راه‌های ارتباطی به منطقه عبارتند از:- جاده آسفالته آبدانان – سایت مخابراتی دینارکوه که به قسمت مرکزی منطقه وارد می‌شود.- جاده آسفالته آبدانان – روستای گنداب از قسمت شمال غربی منطقه می‌گذرد.

- جاده انجیره – تختان – خروزان در غرب منطقه که از مهمترین راه‌های ورودی به منطقه حفاظت شده دینارکوه است.عمده‌ترین مراکز مسکونی پیرامون منطقه عبارتند از روستاهای خروزان در جنوب غربی، تختان در شمال غربی و روستاهای انجیره و گنداب شهرک هزارانی در شمال منطقه. شهر آبدانان نیز یکی از مهمترین نقاط مسکونی پیرامون منطقه است که در شمال منطقه واقع شده است. اکثر مردم این شهر از منطقه حفاظت شده دینارکوه بعنوان تفرجگاه استفاده می‌کنند.

روستای سیاخانی در شمال غرب منطقه واقع شده است. با توجه به اینکه شغل مردم این روستا دامداری سنتی است مدتی از سال را به عنوان ییلاق در منطقه سپری می‌کنند.توده‌های جنگلی منطقه دینارکوه جزو گروه جنگل‌های بلوط ایرانی بوده و در منطقه بیشتر با سایر گونه‌های جنگلی با ارزش نظیر بنه، بادام کوهی، زالزالک، انجیر کوهی و کیکم دیده می‌شوند.پستاندار این منطقه عبارتند از: خرس قهوه‌ای، پلنگ، گربه وحشی، گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، سمور، راسو، کل و بز، گراز، خرگوش، سنجاب ایرانی، تشی، خارپشت اروپایی، خارپشت گوش بلند، هامستر خاکستری، موش خانگیپرندگان منطقه دینارکوه عبارتند از: کرکس، قرقی، سارگپه معمولی، سارگپه پابلند، عقاب طلائی، عقاب دوبرادر، دلیجه کوچک، دلیجه، بالابان، شاهین، تیهو، کبک، شاه بوف، جغد کوچک، سبز قبا، زنبورخوار سبز، دارکوب سرسرخ، دارکوب سبز، چکاوک کوچک، چکاوک کاکلی، چکاوک پنجه کوتاه، چکاوک شاخه‌دار، چلچله کوهی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم خاکستری، صعده ابروسفید، چکچک سیاه شکم سفید، کمرکولی درختی، کمرکولی کوچک، کمرکولی بزرگ،سهره دمگاه سفید، سهره جنگلی، سهره طلایی، گنجشک خانگی، گنجشک سیاه و سفید، سار، جی جاق، زاغی، کلاغ کوهی نوک سرخ، کلاغ گردن بور، کلاغ سیاه، کلاغ ابلق، غرابخزندگان (مارهای) شناسایی شده در منطقه دینارکوه عبارتند از: افعی یا گرزه مار، مار جعفری، تیرمار، یله مار، کورمار، مار آتشی، قمچه مار، مار پلنگی، مار قیطانی، مارکوتولهکوه دینارکوه در قسمت مرکزی منطقه حفاظت شده واقع شده که دارای پوشش جنگلی تنک تا نیمه انبوه و انبوه بوده و سیمای جنگلی دارد.

منطقه حفاظت شده دینارکوه از منابع آبی زیادی برخوردار است. این منابع علاوه بر تاثیر بسزایی که در غنای زیستی منطقه دارند، جلوه‌های زیبایی را در منطقه ایجاد نموده‌اند که از ارزش اکوتوریسمی زیادی برخوردارند. در منطقه حفاظت شده دینارکوه چندین رودخانه کوچک وجود دارد که عبارتند از:رودخانه تختان و خروزان: که از مرز غربی منطقه عبور کرده و قسمتی از مرز منطقه را تشکیل می‌دهد. رودخانه چنیز انجیره که از ارتفاعات دامنه‌های جنوبی حوزه کبیرکوه سرچشمه گرفته و از نزدیک روستای انجیره وارد منطقه شده و جلوه‌هایی زیبا را در داخل منطقه ایجاد نموده است.

رودخانه قدح: که پس از عبور از روستای گنداب وارد منطقه حفاظت شده می‌شود. سایر رودخانه‌ها فصلی بوده و فقط در فصل‌های بارندگی پر آب می‌شوند.چشمه‌ها: در داخل محدوده حفاظت شده دینارکوه چشمه‌های زیادی جریان دارند که عموما برای مصارف حیات وحش، دام و شرب روستائیان مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تعداد زیاد این چشمه‌ها فقط به مهمترین آنها اشاره می‌شود.

چشمه‌های چال چاله، دره گوش، دوله، گهت، سرداب، سرکنه، نره کچ، مله کور، گرتل، گاره، پیلوا، مله سوره، شاوشه، پیزله، دارین، اشکی، سیاخانی، دائم آب، کول عمار، تلخ آب، چشمه کوه انار، دول دراز، سیادول، چشمه‌های نره نمک و … از مهمترین چشمه‌های منطقه بوده و با توجه به اینکه منطقه حفاظت شده دینار کوه دارای تابستان‌های بسیار گرم است و دمای هوا به شدت بالا می‌رود، بنابراین دائمی بودن آب آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.چاه کبوتران: این چاه که بصورت کاملا طبیعی و در اثر حرکات داخلی زمین ایجاد شده است، در قسمت‌های مرتفع منطقه قرار گرفته که به لحاظ برخورداری از شرایط زیستی مناسب، زیستگاه تعداد زیادی کبوتر چاهی است. شکل آن تقریبا دایره‌ای، با قطر دهانه ۲ متر و عمق ۲۰ متر است.منبع:http://www.

iew.ir/http://www.negahmedia.ir/http://www.

isna.irhttp://www.tabnak.ir/http://abdananbenar.

blogfa.com/.