اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه سه کسان
استان:
ایلام
شهرستان:
دره شهر

معرفی نامه

قلعه گمشده باید به جنوب غربی دره شهر ایلام سفر کنید و پا به راه ارتفاعات صخره ای این شهر شوید تا بتوانید یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های ایلام را ببینید. قلعه ای به نام سه کسان که جایی در حدفاصل ارتفاعات کبیر کوه و دشت دره شهر قرار گرفته است و لا به لای صخره‌های صعب العبور این ارتفاعات، گم شده است.مردم محلی قلعه سه کسان را با نام‌های سه کسون یا سکه سون می‌شناسند. قلعه ای که یکی از بزرگترین قلعه‌های دوره ساسانی اسلامی بوده و آنقدر دسترسی به آن سخت است که شاید کمتر گردشگری تاب بیاورد ارتفاعات بلند این منطقه را طی کند و زیر طاق این قلعه نفس تازه کند.

با این حال، سه کسان از روزگاری که ساسانیان بر ایران حکومت می‌کردند و تصمیم گرفتند برای دفاع از مناطق نظامی شان این دژ را بنا کنند، تا امروز پابرجا مانده است.قلعه سه کسان از نظر مهندسی ساخت یکی از شاهکارهای دوره ساسانی و بعد از آن است. در ساخت این بنا از قلوه سنگ و گچ استفاده شده و معماران این قلعه برای آن که دیوارهای بنا غیر قابل دسترسی باشد، آنها را روی صخره‌ها بنا کرده اند و حتی آب انبارهای آن را هم در دل صخره‌ها کنده اند. این قلعه 360 درجه به اطراف دید دارد و در واقع بهترین نوع یک بنای نظامی است که موقعیت آن هر راهی را برای فتح توسط دشمنان می‌بندد.

هر چند که عده ای معتقدند قلعه سه کسان در دوره حسن صبا روزگار پر رونقی داشته و به عنوان دانشکده ...مشاهده کامل متن نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفته است اما عده ای هم معتقدند که قلعه سه کسان به احتمال زیاد ضراب خانه حکومت وقت بوده است و به همین دلیل نام آن سکه سان گذاشته شده است.

متاسفانه این قلعه در سال‌های گذشته بارها و بارها مورد تاراج دزدان آثار باستانی قرار گرفته و به شدت آسیب دیده است.منبع :http://www.yjc.ir/.