اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار ماربره
استان:
ایلام
شهرستان:
دره شهر

معرفی نامه

ماربره آبشاری است که در ۲۰ کیلومتری جاده دره شهر به سمت پلدختر و بین دو روستای ارمو و کل سفید واقع شده و سراسر طول این آبشار زیبا را درختان سرسبز پوشانده است.این آبشاردر تمام طول سال دارای آب فراوان و گوارایی است و در میان درختان اطراف آبشار انجیر و انگور و نیزارهای بلند بیشتر دیده می‌شود. سرخس پرسیاوشان سرتاسر دامنه آبشار را پوشانده و فضای زیبای کنار آبشار با چشمه‌های پرآب هر بیننده ای را به هیجان وا می‌دارد.این آبشار در فصل بهار با داشتن آب فراوان و نمای بسیار زیبا جلوه ای ویژه دارد و از دیواره‌های کنار آبشار نیز آبی زلال به مانند چشمه‌ای جوشان جاری است که قابل شرب است.

شهرستان دره شهر، در دامنه کبیرکوه و در میان درختان زیبای بلوط از صدها اثر تاریخی و طبیعی محافظت می‌کند. تنگه‌های زیبایی مانند تنگ بهرام چوبین، ساحل پرنعمت رود کرخه، پل هایی تاریخی مانند پل گاومیشان، طبیعت زیبای روستاهای زرانگوش و فرهادآباد و ده‌ها اثر طبیعی دیگر، از جمله زیبایی‌های ناشناخته دره شهر به حساب می‌آیند. از دیگر آبشارهای این منطقه می‌توان به آبشار آب تاف در مسیر دهلران به پهله(زرین آباد) نام برد. آسیاب‌های آبی هور نیز از جمله این مناظر بدیع هستند.

در 35 کیلومتری جاده دهلران به ایلام و در غرب روستای بیشه دراز و شمال روستای هاویان در دامنه ارتفاعات کبیرکوه، منطقه ای باستانی مرسوم به هور وجود دارد که نشانه‌ها و بازمانده بقایای آسیاب‌های آبی، حکایت از استفاده بهینه گذشتگان این منطقه از آب در چرخه طبیعت دارد . وجود آبشار آب تاف یا تاف تافه و رویش و فراوانی گل‌های نرگس، اکوسیستم این محل را با سایر مناطق گرمسیری دهلران متمایز ساخته است.منبع:http://www.mehrnews.

com/http://www.negahmedia.irhttp://khabarche.ir/.