اطلاعات بیشتر


نام مکان:
ایل گلی ( ائل گلی - شاه گولی )
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
تبریز

معرفی نامه

آدرس : آذربایجان شرقی - جنوب شرق تبریز - ۷ کیلومتری مرکزشهرایل‌گلی یا شاه گلی ، یکی از زیباترین و مهم‌ترین تفرجگاههای شهر تبریز است که در جنوب شرق شهر در ۷ کیلومتری مرکزشهر، بر دامنه تپه ای قرار گرفته است.ایل‌گلی، بزرگترین منبع ذخیرهٔ آب جهت آبیاری باغ‌های مناطق شرقی تبریز تا پیش از روی‌کارآمدن صفویان بوده‌است. در زمان صفویان،به دور دریاچهٔ فعلی دیوار سنگی کشیدند.در زمان قاجار اطراف استخر ایل‌گلی خیابان‌هایی جهت عبور و مرور احداث کردند درختهایی نظیر درخت تبریزی ،بید مجنون و گلهای اطلسی کاشتند و در زمان پهلوی، ایل‌گلی به شهرداری تبریز واگذار شد تا به یک گردشگاه عمومی تبدیل شود .

اولین تعمیرات این گردشگاه را سید باقر کاظمی (مهذب‌الدوله) استاندار وقت آذربایجان شرقی انجام داد.این پارک اولین اینترنت پارک کشور لقب گرفت.همچنین اولین مرکز اطلاع رسانی هوشمند کشور در مجموعه تاریخی و تفریحی ائل گولی بنا شده است.ایل گلی که به معنای استخر مردم می‌باشد، استخری بزرگ به شکل مربع به عمق 12 متر و مساحت 54 هزار و 675 متر مربع است که آب آن را رودخانه لیقوان که در نزیکی روستای چاوان قرار دارد تامین می‌کند .

در قسمت جنوب آن تپه جنگلکاری شده ای وجود دارد، که آبشارهای مصنوعی متعددی از این تپه به سمت داخل دریاچه سرازیر می‌گردد قایقرانی،شهربازی و مسافرخانه از جمله امکانات این پارک می‌باشد.در ...

مشاهده کامل متن مرکز استخر، عمارت کلاه‌فرهنگی هشت ضلعی قرار داردکه امروزه به‌صورت یک تالار پذیرایی مورداستفاده قرار می‌گیرد و به کاخ ایل گلی شهرت دارد. این بنا پیش‌تر یک ساختمان خشتی بود که در سال 1346 تخریب و جای خود را به یک ساختمان زیبا و مقاوم توسط شهرداری تبریز ساخته شد، داد. قدمت این مکان برمیگردد به در زمان آق قویونلو‌ها و در دورهٔ صفویان گسترش یافت .منابع : wikipedia.

org -ichot.ir.