اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه بابک ( بذ - دژ بابک - قلعه جمهور )
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
کلیبر

معرفی نامه

آدرس : آذربایجان شرقی - 50 کیلومتری شمال شهرستان اهر - 6 کیلومتری جنوب غربی کلیبراین قلعه اقامتگاه و مرکز فرماندهی بابک خرمدین بر علیه خلافت عباسی بوده است.دژ جمهور یا قلعه بابک از زمان‌های دور بر بلندپایه‌ترین قله‌های آذربایجان خودنمایی می‌کرده و هنوز هم به عنوان جایگاه بابک خرم‌دین ، یکی از نمونه‌های استقامت و پایداری آذربایجانیان و ایرانیان برابر عرب‌ها و جزو بزرگ‌ترین نمونه‌های معماری ایران محسوب می‌شود.بابک خرمدین که بود ؟در شمال ایران بابک به همراه مازیار و افشین، بنای مبارزه با حکومت بغداد را گذارده بودند که بابک خواهان برابری کامل مردم و اشتراکی شدن مالکیت بود. پیروان او پیراهن سرخ رنگ بر تن می‌کردند.

در تاریخ، آنان را سرخ جامگان، خرمیان و خرمدینان نوشته اند.جنگل ارسباران این قلعه باستانی را در برگرفته است .جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه هزاران گردشگر ایرانی و خارجی را به این منطقه می‌کشاند. برای رسیدن به این دژ کوهستانی باید از گردنه‌های خطرناک وپر پیچ خم گذر کرد.

مسافت راه کلیبر به قلعه حدود 3 کیلومتر است، قبل از رسیدن به دروازه قلعه و ورود به بنای مستحکم دژ باید از معبری عبور کرد که به صورت دالانی است و از سنگ‌های منظم طبیعی شکل گرفته و تنها گنجایش عبور1 نفر را دارد و دو نفر به سختی می‌توانند از آن بگذرند. و به نحوی طراحی شده است که از چشم دیده بان به دور ...

مشاهده کامل متن نمی‌ماند.شکل هندسی این برج‌ها یکی مخروطی و دیگری مدور واستوانه‌ای است و مصالح به کار رفته در این دژ ، سنگ‌های تراشیده با ملاط ساروج می‌باشد. باروها که از نوعی سنگ خارا ساخته شده تمام درزهای کوهستان را بسته است. برای نفوذ به داخل بنا بایستی حتما از دروازه گذشت و از کوهستان راهی برای ورود وجود ندارد.

بنای دژ که دو طبقه و سه طبقه است که پس از ورودی قرار گرفته است و پس از آن تالار اصلی وجود دارد که اطراف آن را هفت اطاق فرا گرفته است. در بخش شرقی دژ تاسیسات دیگری مرکب از اطاق‌ها و آب انبارها بنا شده است. سقف آب انبارها با طاق جناغی و گهواره‌ای استوار شده‌اند. محوطه داخلی آن‌ها نیز به وسیله نوعی ساروج غیر قابل نفوذ گردیده و به هنگام زمستان از برف و باران پر شده و در تابستان و هنگام مضایق و محاصره‌ها از آب آن‌ها استفاده می‌شد.

در سمت شمال غربی دژ پلکان‌هایی سرتاسری وجود داشته که هم اکنون ویران شده است . ازنوع معماری و روش چفت و بست سنگ‌ها و ملات ساروج و اندود دیوارها، و همچنین از نوع استفاده ازگچ و خاک، می‌توان نتیجه گرفت که ، ساختمان این دژ در زمان اشکانیان و یا شاید ساسانیان ساخته شده است.اشیا و ابزاری که از قلعه بابک به دست آمده، سفالینه.های منقوش و لعاب خورده است که یک دوره استقرار تا اوایل قرن هفتم هجری را نمایش می.

داد.همچنین تعدادی سکه مسی کشف شده که برخی از آنها به علت ساییدگی و زنگ خوردگی فراوان غیرقابل خواندن است و در بین این سکه‌ها برخی مربوط به اتابکان آذربایجان و هزارسیبان (قرون ششم و هفتم هجری) هستند.موقعیت سوق الجیشی بنا بر فراز قله به گونه ای ست که 20 نفر سپاه توانایی مقابله با یک سپاه صد هزار نفری رادارند به همین دلیل تیر و کمان و اسلحه معمول زمان به سربازان و مستحفظانی که بر بلندی موضع میگرفتند به جهت بعد مسافت بی تاثیر بود.قلعه بابک در سال 1345 با شماره 623 در لیست آثار ملی، تاریخی و فرهنگی ایران ثبت شد و مرمت آن از سال 1376 توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی آغاز شد.

بابک خرمدین پس از دلاوری‌های بسیار ، در چهارم ژانویه سال 838 میلادی به دستور معتصم خلیفه عباسی با قطع تدریجی دست و پا و اعضای بدن کشته شد و سپس بقیه بدنش را در بیرون شهر سامرا به دار آویختند که مدتها به همان صورت باقی بود خلیفه عباسی افشین و مازیار را نیز به قتل رساند.منابع : matinfar2744.blogfa.com - wikipedia.

org - irantreasure.az.gs -hamshahrionline.ir.