اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بازار اهر
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
اهر

معرفی نامه

شهرستان اهر دارای بازار زیبایی است به طوریکه یکی از بهترین بازار‌های آذربایجان بعد از تبریز است . این بازار دارای تزئیناتی است که در بازار‌های شهر‌های دیگر کمتر دیده می‌شود . قسمت عمده آن ۲ طبقه و دارای راسته‌های مستقیم و دارای گنبد‌های تماما آجری است . پوشش سقف بازار به صورت کلمبو می‌باشد ولی در یک قسمت از بازار پوشش به صورت کاربندی می‌باشد و دیوار مغازه‌ها خشتی و سقف مغازه‌ها چوبی می‌باشد .

سردرب مغازه‌ها هم قبلا گچبری و با نقوش اسلیمی تزئین شده بودند.بنای بازار در قدیم با تیر و حصیر بوده است ولی مرحوم رشیدالملک حکمران ارسباران ، تغییرات و تعمیرات کلی در بنای آن داد و پس از اتمام تعمیرات در شب مبارک نیمه شعبان ۱۳۲۱ هجری قمری آن را افتتاح نمود .بازار اهر دارای چهار شاخه است :۱- راسته بازار۲- بازار نصیر بیک۳- بازار جعفر قلی خان۴- بازار کفاشانبنای بازار سرپوشیده اهر دارای چندین ورودی با نوشته سردر «نصیر بیگ» بوده که تقریباً دست نخورده باقی مانده است. راسته سه دکانلار و راسته مسجد سفید به اضافه محله قلعه قاپوسی از مراکز دادوستد در اهر به شمار می‌رفته است.

بازار مسگران (مسگرخانه)، بازار کلاه‌دوزان، راسته آهنگران، میدان دواب، میدان تره‌بار از دیگر بخش‌های بازار است.شهر اهر بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ ارسباران بوده و به عنوان مرکز این منطقه شناخته می‌شود. این شهر برسر جادهٔ تبریز-باکو ..

.مشاهده کامل متن و در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز قرار گرفته‌است. اهر از شهرهای تاریخی ایران بوده و سنگ‌نبشتهٔ اورارتویی سغندل و نیز بقایای دژهای ساسانی از مهم‌ترین آثار تاریخی این منطقه به شمار می‌روند.منابع:http://tabriz.

irib.ir/http://arazbar.ir.