اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تپه مصلی آذرشهر
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
آذرشهر

معرفی نامه

مصلی آذر شهر در انتهای خیابان امام آذرشهر در ساحل شمالی رودخانه دهخوارقان در تپه بلند و همواری واقع است , مردم محل آن را (یوواداغی) یا (دوواداغی) و (مصلی داغی) می‌نامند. اطراف تپه مصلا الواح و سنگ نوشته‌های قبور موجود است و درمیان آن فقط کتیبه‌ها نیستند بلکه سنگ نبشته‌ها و قطعه سنگ‌های منقش فراوانی دیده می‌شود که نقش و نگار بیشتر آنهابه سده‌های هفتم و هشتم هجری قمری مربوط است.در وسط این گورستان مصلی آذر شهر به طول و عرض بیشتر از 150 متر قرار دارد که سطح آن حدود یک متر از کف گورستان بلندتر است.محراب این مصلا از سنگ و آجر ساخته شده و سنگهای منقش به کار رفته در آن مربوط به دورانهای قدیم است و محراب امام جماعت نیز به عمق حدود یک و نیم متر ایجاد شده است.

در طاق سنگی وسط محراب سنگ قبر مرمری به طور عمودی به دیوار نصب شده که روی آن چند بیت فارسی و دو آیه قرآن مجید و چند عبارت عربی به خط ثلث بصورت برجسته کنده کاری شده است.سنگهای محراب این مصلا ترنجهای اسلیمی و خوش طرحی دارد که ظاهراً در سده‌های هشتم و نهم هجری - قمری حجاری شده اند و این مصلا را زیباتر کرده اند.علمای با فضلیت و بزرگان دینی شهرستان آذرشهر در باره تقدس این مصلا تعریف و سفارش بسیاری کرده اندو نقل شده که در زمانهای قدیم خشکسالی در این مکان نماز باران خوانده شده است.فضای مصلا باز است و در سال هایی که هوا مناسب باشد، .

..مشاهده کامل متن مردم این شهر نماز عید سعید فطر را در آنجا اقامه می‌کنند.مسافران و گردشگران زیادی از این مصلا دیدن می‌کنند و برای اموات اهل قبور اطراف آن فاتحه می‌خوانند.

مصلای قدیمی و مذهبی آذرشهر از اماکن دیدنی و تاریخی این شهرستان است منبع:http://www.gertoop.irhttp://tebyan-azarshahr.ir/?MID=21&Type=News&TypeID=3&id=101http://khabarfarsi.

comhttp://www.tabriz92.ir/showthread.php?tid=334http://www3.

irna.ir.