اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بقعه شیخ بایزید بسطامی
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
هشترود

معرفی نامه

بقعه شیخ بایزید بسطامی یکی از جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان شرقی شهرستان هشترود می‌باشد. این بقعه در شمال غربی مرکز شهرستان هشترود و در مجاورت اتوبان زنجان – تبریز و در روستای عزیز کندی واقع است.این روستا دارای 85 خانوار و حدود 450 نفر جمعیت است و از حیث اقتصاد معیشتی ساختار روستا کشاورزی توام با دامداری سنتی و از نظر آب و هوا همانند بقیه نقاط شهرستان معتدل کوهستانی بوده و تنها رودخانه دائمی جنوب آن کلقان چای جریان دارد. معماری گنبد هشت ضلعی این بنا شبیه به گنبد سرخ مراغه و گنبد علویان در همدان است.

این بقعه در ضلع غربی روستا قرار دارد و دارای پلان 8 ضلعی با قطر داخلی 5/4 متر و قطر خارجی 5/6 متر است.بقعه شیخ بایزید بسطامی دارای گنبد می‌باشد و تزئینات داخلی از گچ کاری است و خارج بنا نمای آجری دارد که بنظر می‌رسد در دوره‌های بعدی بازسازی شده است. به دلیل عدم اتصال آجر‌های نما به بدنه اصلی در اثر مرور زمان از بدنه جدا شده و قسمتهای عمده آن فروریخته است. برج بر روی شش ردیف سنگ تراش منظم به ابعاد 26×32 سانتیمتر استوار گشته که برروی هم دو متر از اره سنگی را تشکیل می‌دهد.

این بقعه که درست در کنار آزادراه پیامبر اعظم(ص)واقع شده است٬یادگار محفل وجمع عرفانی قرنهای هفت و هشت هجری قمری است.بقعه شیخ بایزید بسطامی درست در میان اتوبان و رود معروف به ذوالبین چای قرار دارد با توجه ...

مشاهده کامل متن به موقعیت سبز و پر آب جوار آن و نزدیکی به روستای عزیز کندی,تفریگاه خوبی برای مسافران اتوبان و نیز برای مردم هشترود در ایام هفته وبرای مردم تبریز سایر شهرها در اواخر هفته (با یک ساعت راه) است.منبع:http://hashtroodsharj.blogfa.comhttp://8roud1.

ir/post/272http://harameyar.ir/http://www.8roodnews.com/?p=6910http://www.

tabriz92.irhttp://peykehashtrood.ir/report/5529.