اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب یانیق هشترود
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
هشترود

معرفی نامه

تالاب یانیق از تالاب‌های زیبای هشترود است که در35کیلومتری جنوب غربی این شهرستان و در کنار جاده آسفالته هشترود - مراغه، واقع شده است. این تالاب از ۲ بخش مجزا به فاصله ۱‎/۵ کیلومتر از همدیگر، تشکیل شده است. یکى از ۲ تالاب یانیق که به عنوان استخر طبیعى آبیارى مورد استفاده کشاورزان قرار مى گیرد، وسعتى در حدود یک هکتار و تالاب دیگر که در گوى تپه ماهور قرار گرفته و به صورت نوار باریک، امتداد یافته، ۴ هکتار وسعت دارد. ارتفاع تالاب هاى یانیق ازسطح دریا یک هزار و ۶۰۰ متربوده و هردو آنها در بخش مرکزى خود بیش از ۲ متر عمق دارند.

سواحل و حوزه آبریز تالاب یانیق را زمین هاى زراعى و چمنزار، تشکیل داده و در ترکیب پوشش گیاهى سواحل غیرازتعدادى درخت بید، درخت یا درختچه دیگرى وجود ندارد.حاشیه تالاب یک هکتارى، دایره اى شکل و کاملا پوشیده از نى است به طورى که آب داخل محدوده، تالاب را به صورت حلقه اى در برگرفته است. وجود این نیزار انبوه مخفى گاه مناسبى را براى پرندگان آبزى بویژه در زمان احساس خطر به وجود آورده است. پوشش گیاهى حوزه آبریز و سواحل تالاب هاى یانیق از ۲ بخش مرتعى و زراعى تشکیل شده که گیاهان مرتعى متشکل ازانواع استپى و نیمه استپى بوده و بخشى از پوشش گیاهى مرتعى را گیاهان مهاجم یا علف هاى هرز تشکیل داده که در اثر تغییر کاربرى و چراى مفرط دام در منطقه، شکل گرفته است.

گیاهان حاشیه تالاب هاى ...مشاهده کامل متن یانیق را انواع جگن، گراس‌ها و آلاله تشکیل مى دهد که داراى رویش فصلى بوده و بر حسب تغییرات حجم آب تالاب در سواحل، ظاهر و در میان گل و لاى، مدفون مى شوند.

تالاب یانیق هم مانند دیگر تالاب هاى هشترود با فرا رسیدن فصل سرما در یخبندان زمستانه فرو مى رود.دوران یخبندان یانیق مانند تالاب هاى دیگر بین چهار تا پنج ماه طول کشیده و پس از ذوب شدن یخ ها، پرندگان مهاجر آبزى و کنار آبزى در هر ۲ تالاب، حضور مى یابند. متأسفانه تالاب یانیق به رغم شناخته شدن به عنوان یکى از چهار زیستگاه زادآورى اردک سرسفید در کشور از نظر قانون مندى مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در زمره مناطق آزاد بوده و در فصول مجاز، مورد استفاده شکارچیان قرار مى گیرد.منبع: http://tabriz.

irib.ir/http://www.8roodnews.com/.