اطلاعات بیشتر


نام مکان:
درهٔ پیغام
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
کلیبر

معرفی نامه

دره پیغام دره وسیعی است که از شمال تا جنوب شهرستان کلیبر گسترده شده و محل عبور رودخانه پیغام است.این دره کشتزارها ومراتع وسیع و درختان میوه زیادی دارد که از ویژگی‌های برجسته این دره محسوب می‌شود.در کنار دره پیغام قلعه تاریخی پیغام قرار دارد,این قعله در معبر رودخانه دره قرار دارد و در تابستان مورد توجه و استفاده فراوان است. قلعه پیغام در کنار راه شوسه اهر به کلیبر واقع شده و فاصله آن از کلیبر 13 و از قلعه بابک 18 کیلومتر است.

این قعله بر روی تپه بنا شده است.کوه پیغام پرتگاههایی خطرناک دارد که در اثر فرسایش طبیعی به شکل ایوانهای بزرگ و کوچک با دیوارههای صخره ای درآمده و با استفاده از این موقعیت طبیعی، بر روی سکوهای آن، در سه ردیف، استحکامات مختلفی ساخته شده است.از معماری قلعه و سنگ لاشه به کار رفته در آن و نیز سفالهای به دست آمده از محل مشخص است که این قلعه از استحکامات دوره پیش از اسلام به ویژه اشکانیان بوده است. از ساختمانهای قلعه و دیوار آن آثار کمی باقی‌مانده است .

این قلعه به همه‌ی راههای ورودی و خروجی شهر تسلط داشته و تنها راه قدیم و جدید از کنار آن می‌گذرد .این قلعه که تا قلعه بذ(بابک) 18 کیلومتر فاصله دارد، احتمالاً در قرن‌های اولیه اسلام به عنوان یکی از پایگاههای بابک خردمدین مورد استفاده قرار می‌گرفته است.چون این قلعه در دید بیشتر قلعه‌ها و استحکامات بابک ..

.مشاهده کامل متن بوده است و چون دستوران نظامی را از این قلعه به وسیله آتش به سایرین خبر می‌دادند، به قلعه پیغام معروف شده است. منبع:http://fa.wikipedia.

orghttp://erangasht.blogfa.com/post-24.aspx.