اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار گورگور
استان:
اردبیل
شهرستان:
سرعین

معرفی نامه

چشمه گورگور از جمله چشمه‌های مشهور منطقه سبلان می‌باشد. این چشمه در دره آلوارس یا قزل گوللر که یکی از عریض‌ترین و باصفاترین دره‌های سبلان است، در ارتفاع ۲۴۲۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخره ای مشرف به دره با فشار بیرون می‌آید. نظر به شیب تند مسیر تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی می‌کند و با توجه به موقعیت تفریحی و تفرجی و ورزشی دره قزل گوللر و احداث پیست اسکی روی برف آلوارس در آن چشمه و آبشار گورگور نیز با دارا بودن آب و چشم انداز و فضای سبز جالب از نظر گردشگری را دارد.

گورگور به آبشار واقع در مسیر رودخانه خیاو (خیوچاى) اطلاق میشود که در جنوب روستاى موئیل مشگین شهر و در ارتفاع ۲۶۰۰ مترى از سطح دریا واقع است. بلندى آبشار حدود ۱۲-۱۰ متر بوده و از نظر حجم جریان قابل توجه میباشد. حوضچه اى دایره اى شکل در محل ریزش آب ایجاد شده است. آبشار گورگور بعلت منظره جالب طبیعى و وجود ماهى قزل آلاى خال قرمز در رودخانه و حوضچه پایین دست و برخوردارى از موهبت آبگرم معدنى ملک سوئى و چشم اندازى از کوهستان سبلان (ارتفاعات دلى آلى، آیقار، هرم و کسرى) جذاب و دیدنى است.

آبشار گورگور با دارا بودن۲۰۰ مترمربع محوطه گردشگاهى و واقع شدن در دامنه شمالى کوه سبلان یکی از نقاط مهم گردشگری منطقه محسوب می‌شود . دسترسى به آن تا دامنه‌هاى کوه با ماشین و بقیه با پاى پیاده امکان‌پذیر است. این آبشار در یکى از زیباترین نقاط طبیعى استان یعنى کوه سبلان قرار دارد و همراه با دیگر عناصر زیبا و بدیع طبیعى مانند یخچال‌هاى دائمى ، چشمه‌هاى آب گرم و آب معدنى متعدد ، فضایى مناسب و دلپذیر براى علاقه‌مندان زیبایى‌هاى طبیعت به وجود آورده است. آب و هواى ییلاقى مفرح و باصفا و قله‌هاى متعدد و ارتفاعات زیبا با پوشش گیاهى مصفا هر ساله هزاران نفر از کوهنوردان و مشتاقان طبیعت سبلان را به خود جذب مى‌کند.

منبع :http://vista.ir/.