اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چای‌باغی و آب معدنی شورسو
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
ملکان

معرفی نامه

چای‌باغی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در جنوب مراغه و دردهستان قره‌ناز بخش مرکزی شهرستان مراغه قرار دارد.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، جمعیت آن 249 نفر ودارای 67خانوار بوده‌است.این روستا مهد علم و فرهنگ در گذشته و حال محسوب می‌شود .فاصله این روستا آن شهر 7 کیلومتر است و شغل اصلی اهالی آن باغداری می‌باشد.

آب معدنی شورسو(آب شور) در این روستا قرار دارد و این روستا جزء روستاهای توریستی محسوب می‌شود. آب این چشمه معدنی، به طور معجره آسایی باعث درمان بیشتر بیماری‌های پوستی وبیماریهای رماتیسم، زانو درد، همچنین آرام بخش بسیاری ار بیماری‌های روانی و افسردگی می‌شود. دره اژدها(لانه اژدها در آن است)، دره خرم چایباغی از دیگر مراکز دیدنی این روستا است. خواص این چشمه و همچنین وجود آب و هوای مطبوع و در کنار اینها جاری شدن رودخانه ˈمردق چایˈ گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

آب و گاز از قسمت شمالی این حوضچه خارج می‌شود ودر قسمت غربی حوضچه مجرائی وجود دارد که زیادی آب حوضچه از آن خارج می‌شود وبر رودخانه می‌ریزد. ین چشمه در حدود دو لیتر در ثانیه آب می‌دهد ,در آب این چشمه گاز کربنیک به مقدار فراوان یافت می‌شود , وقتی آب حوضچه را به هم بزنند در اثر گاز کربنیک سفید رنگ به‌نظر می‌رسد. در چند متری شرقی چشمه آب شور مظهر وجود دارد و آب و گاز از شکاف سنگ خارج و مستقیماً بر رو دخانه جریان می‌یابد و این آب در ردیف آب‌های معدنی بیکربناته کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار سرد است.سرازیر شدن آب از بالای تپه به چشمه زیبایی خاصی داده و وجود پنج چشمه آب معدنی دیگر در روبروی شورسو از جمله قره سو و قرمزی سو از جلوه‌های دیگر منطقه است.

این محل در فصل تابستان مکان مناسبی برای استحمام و آب تنی محسوب می‌شود.منابع:http://khabarkhoon.com/s/1969480http://fa.wikipedia.

orghttp://latestnews.ir/121945http://farabiasl.com.