اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برج مدور
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
مراغه

معرفی نامه

برج مدور از برج‌های مراغه است که در سال 562 قمری با استفاده از مصالح سنگ‌های آهکی و حجاری شده و آجرهای خشتی و ساروج ساخته شده است. این بنا برج مدوری‌شکل است که ظاهری ساده دارد که با گنبدی دوپوش پوشیده شده بود؛ ولی از گنبد و سقف آن در اثر مرور زمان چیزی برجای نمانده‌است. برای جلوگیری از خرابی بنا، سقف پوششی با شیروانی روی آن احداث نموده‌اند.این گنبد شامل ۲ طبقه سردابه و نمازگاه است و هویت فرد دفن شده در سرداب آن تاکنون شناسایی نشده‌است.

این گنبد از بناهای ساخته‌شده در دورهٔ سلجوقی در شهر مراغه است که از آن چیزی بر جای نمانده و مزاری کاملا ناشناخته است.سردر ورودی گنبد مدور دارای قاب و طاقی هلالی‌شکل بوده که درگاه را احاطه کرده و در بالا و زیر تاق هلالی، کتیبه‌ای به‌خط کوفی با نقوش پیچیده‌ای از آجر و کاشی‌های فیروزه‌ای به‌چشم می‌خورد.این بنا که از آجر ساخته شده، به سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد، نهاده شده استبنا ظاهری ساده دارد و مثل نوعی برج دفاعی است که تزئیناتی ندارد . فقط در ورودی آن با نقش هایی مشابه نمای اصلی گنبد سرخ تزیین شده است, ارزش بنا در این است که ترقی و تکامل نمای مینایی را طی دوران کوتاه میان تاریخ احداث این بنا و تاریخ ساخت گنبد سرخ نشان می‌دهد.

معماری این گنبد نیز بسیار جالب توجه است‌. مصالح آن آجر و ملاط و بیشتر به برج دیده‌بانی شبیه استدر ...

مشاهده کامل متن کنار برج مدور به فاصله حدوداً ده متری برج ده پهلوی منشور شکل زیبایی وجود دارد که مردم محل آن را ( قبر مادر هلاکو) می‌نامند.منابع:http://fa.wikipedia.orghttp://hamshahrionline.

ir/details/94106http://atroupaten.persianblog.ir/post/4http://maragheh.ac.

ir/newweb/MaraghehCity.aspx.