اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه نمونه گردشگری قلعه چای عجب شیر
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
عجب شیر

معرفی نامه

بخش قلعه‌چای یکی از بخش‌های تابعه شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است. قلعه چای منطقه ای زیبایی است که در روستای هرگلان عجبشیر قرار دارد.این منطقه آب و هوای کوهستانی مطلوب، مناظر طبیعی بکر و منحصر بفردی دارد.گور دخمه تاریخی نیگه چه، روستای صخره ای چهار بلوط و دو چشمه آب معدنی از شاخص‌ترین جاذبه‌های این منطقه تاریخی و فرهنگی است.

این منطقه پنج قلعه تاریخی دارد که به هزاره اول پیش از میلاد مربوط هستند.این قلعه‌ها :قلعه ضحاک، کهن دژ، جوان قلعه و قلعه حوری می‌باشند که به ثبت هم رسیده اند.منطقه نمونه گردشگری قلعه چای عجب شیر در کنار سد قرار گرفته است و قلعه بزرگ و معروف داش قلعه(ضحاک) در انتهای این سد قرار دارد. حاشیه سد قلعه چای مسیر بسیار زیبایی پوشیده از درخت دارد , منطقه چشم نواز بارازلو ، ارتفاعات مشرف به دریاچه واقع در پشت سد و قلعه تاریخی باعث قابلیت بالای منطقه برای جذب گردشگر شده است.

این منطقه دارای قبرستان‌های تاریخی با سنگ نوشته‌های ارزشمند، روستاهای تاریخی و کبوترخانه‌های قدیمی است.گور دخمه تاریخی نیگه چه، روستای صخره ای چهار بلوط، دو چشمه آب معدنی، وجود روستاهای کوهپایه ای، آب و هوای مطبوع و دسترسی به دامنه‌های سهند از قابلیتها و فرصتهای منطقه قلعه چای به شمارمی رود. گردشگران می‌توانند با کوه‌پیمایی، صخره‌نوردی، ورزش‌های آبی ,بازدید ..

.مشاهده کامل متن از قلعه تاریخی موجود از منطقه لذت ببرند.معرفی غارهای طبیعی، پل تاریخی، سدها و سایر آثار و جاذبه‌های منحصر بفرد این منطقه باعث افزایش گردشگران به قلعه چای شده است.هم اکنون حدود یک هزار و 800 اثر تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شده که از این تعداد یکصد اثر به شهرستان عجبشیر تعلق دارد.

منبع:http://ajabshir.mihanblog.com/extrapage http://www3.shiraz.

irna.irhttp://ilna.ir/news/news.cfm?id=20369.