اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره و پارک جنگلی مکیدی
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
کلیبر

معرفی نامه

دره مکیدی که با نام مکیدی دره‌سی نیز خوانده می‌شود دره‌ای جنگلی و سرسبز است که در میان جنگل‌های ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی و در شهرستان کلیبر واقع شده‌است. هر چه از شرق شهرستان کلیبر به غرب یا شمال نزدیک شویم به انبوهی جنگل افزوده و نواحی استپی جنگل کاسته می‌شود. دره مکیدی که در میان خود پارک جنگلی مکیدی را جای داده است از مکان‌های با صفا و دل‌انگیزی است که به دلیل وجود چشمه‌سارهای فراوان و آب و هوای خوش پذیرای گردشگران است. پارک جنگلی حصارشده‌ای که در این دره ایجاد شده‌است، این مکان را مورد توجه گردشگران قرار داده‌است.

گستره این پارک از قلعه درسی اغاز می‌شود و تا جنگلهای آینالو در کنار ارس ادامه می‌یابد . تنوع گونه‌های گیاهی در ارتفاعات این تفرجگاه موجب شده که مردم برای جمع آوری گیاهان دارویی مجذوب و شیفته این پارک گردند . پارک جنگلی مکیدی یکی از بکرترین پارک‌های جنگلی آذربایجان شرقی است که به مساحت تقریبی 50 هکتار در جنوب غربی شهرستان کلیبر در مدخل جنگل‌های ارسباران و در 22 کیلومتری این شهرستان واقع شده و از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. در ارتفاعات این تفرجگاه انواع گونه‌های گیاهی چون کلکسیونی از گیاهان دارویی و صنعتی است، گونه‌های گیاهی چون آویشن، کهلیک اوتی، شیرین بیان، بومادران و .

.. که برای بیماری‌های مختلف مانند سرماخوردگی سینوزیت و ..

. مفید هستند. وجود میوه‌های گوناگون همچون گردو، فندق، تمشک و ذغال‌اخته و همچنین زمزمه پرندگان طبیعت همراه با نسیم محلی چشم و دل هر رهگذر را نوازش می‌‌کند. استراحتگاه‌های ساخته شده در دره مکیدی و آینالو به مکانهای جا افتاده گردشگری تبدیل شده اند، با این‌حال قلعه دره سی در ۳ کیلومتری جنوب غرب کلیبربعلت نزدیکی به شهر موقعیت بهتری دارد.

اخیراً در این منطقه عملیات اجرایی ساخت تله کابین و مجتمع تفریحی آغاز شده است. این مجموعه بسیار گسترده از بخشهای متنوعی مانند مجموعه تله کابین گردشگری، مجموعه رستوران‌های سنتی و مدرن، مجموعه اقامتی، مجموعه تفریحی و شهربازی، مجموعه ورزشی، مجموعه دهکده تندرستی، مجموعه شهرک سینمایی و رصدخانه، مجموعه باغ گل، باغ وحش، باغ پرندگان، پارک طبیعت، مجموعه خدمات عمومی و تجاری و فضاهای عمومی تشکیل شده است که در فازهای مجزا و زمان بندی‌های تعیین شده، اجرا خواهند شد. بنا به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، تاسیسات آب‌درمانی متعلق که در تیر ماه ۱۳۹۲ راه اندازی شد، بزرگ‌ترین مجتمع آب درمانی کشور است. این مجتمع در زمینی به وسعت 12870 متر مربع در فاز اول احداث شده که شامل استخرهای سرپوشیده با سقف متحرک زنانه، مردانه، سونا و جکوزی، مجموعه رستوران، بوفه، کافی شاپ، سالن‌های ورزشی، بدنسازی، فضای بازی کودکان، رختکن‌های مجهز، پارکینگ و نمازخانه به علاوه واحدهای تجاری می‌باشد.

پارک جنگلی دره سی نیز درست در پشت کوهستان‌های جاویدان قرار دارد، راهی که بدانجا منتهی می‌شود از راه آسفالته قلعه بابک که بعد از گذر از روستای شجاع آباد، هجراندوست، و آغویه و علی‌آباد به این مکان می‌رسد. این مکان با داشتن چمنزارهای معطر در دل جنگل جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت عاشقان طبیعت فراهم ساخته است. اگر قصد رفتن به این پارک جنگلی را دارید لطفا خودتان را برای سفری حداقل دو روزه آماده کنید. اینجا کمپی اقامتی است که امکانات یک شب ماندن و خوابیدن بین طبیعتی واقعی را فراهم کرده است.

شب‌های مکیدی با صدای شب پره‌ها و زوزه کمرنگ گرگ‌ها می‌گذرد و اگر می‌خواهید یک صبح خوب را شروع کنید از محلی‌های منطقه سراغ عسل طبیعی و نان محلی را بگیرید. جهت دسترسی به مکیدی، وقتی به طرف قلعه بابک رفتید به یک سه راهی می‌رسید که سمت چپ آن به طرف این مکان شما را راهنمای می‌کند. آنجا پارکی حفاظت شده وجود دارد که اگر روزهای که تعطیل نباشد بروید جا برای اسکان برایتان پیدا میشود. در زیر درختان آبی خنک وبا صدایی گوش نواز جاریست و در اطراف آن جنگلهای زیبا وسر سبز چشمان شما را به وجد می‌آورد.

اگر دوست داشتید به داخل جنگل بروید باید از مسیر آب به طرف بالا بروید تا به فنسهای جدا کننده برسیدکه البته قبلا راهی برای عبور از آن درست شده ولی از من توصیه که خیلی از منطقه حفاظت شده دور نشوید. لازم به ذکر است روستای مکیدی نیز در این دره واقع شده‌است. منابع: http://fa.wikipedia.

org/wiki http://kaleibar.com/makantafrihi/27-makidi.html http://www.farsnews.

com/printable.php?nn=13930101001190 http://hadikaleybar.blogfa.com/ http://iraniantourism.

blogfa.com/post-3.aspx http://farsnews.com/newstext.

php?nn=13921217000465#sthash.goMjef1N.dpuf.