اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه سد علویان
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
مراغه

معرفی نامه

سد علویان مراغه بر روی رودخانه صوفی چای مراغه احداث شده است.عملیات احداث این سد از سال ۱۳۶۹ آغاز شده و در سال ۱۳۷۴ به بهره‌برداری رسیده‌است.طول تاج سد علویان ۹۳۵ متر، عرض آن ۱۰ متر است و ظرفیت گنجایش آن ۶۰ میلیون مترمکعب می‌باشد.کل مساحتی که این سد و حوزه آبگیری آن در بر گرفته 273 هکتار بوده و حوضچه آن به طول 5/3 کیلومتر و عرض آن5/1 کیلومتر می‌باشد عمق بستر این سد 60 الی 70 متر و ارتفاع تاج سد از کف رودخانه 75 متر و عرض آن1 کیلومتر می‌باشد.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی می‌باشد. از مجموع 126 میلیون مترمکعب آب قابل تنظیم این سد25 میلیون مترمکعب به مصرف شرب و بقیه آن مورد مصرف اراضی کشاورزی شهرهای مراغه و بناب قرار می‌گیرد. این سد علاوه بر تأمین آب شرب مراغه و زمینهای و کشاورزی، آب مورد نیاز کارخانجات کاوه سودا و کاغذسازی را هم تأمین می‌کند.این سد در ۳ کیلومتری شمال شهر مراغه و در نزدیکی روستای علویان است.

مسیر سد از شهر مراغه تا دریاچه از میان باغهای زیبای طبیعت شمال غرب شهر می‌گذرد.دریاچه این سد به دلیل داشتن محوطه ای بسیار بی نظیر و زیبا هموراه مورد توجه شهروندان مراغه ای میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیردپادگان ایلخی مراغه که دومین مرکز پرورش اسب اصیل در کشور است با دارا بودن پیست اسب سواری در حاشیه جاده دسترسی این سد مورد توجه عموم گردشگران و ورزشکاران می‌باشد.منبع:http://www.farabiasl.

com/portal/index.php?newsid=142http://azarbaijan-maragheh.blogfa.com/post-34.

aspxhttp://maraghehnews.com/.