اطلاعات بیشتر


نام مکان:
صوفی رود ( صوفی چای )
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
مراغه

معرفی نامه

صوفی رود (صوفی چای) از دامنه‌های جنوب غربی کوه سهند و از آب شدن برف‌های دایمی و سنگین کوهستان به ویژه از دره بامیدز سرچشمه می‌گیرد.این رودخانه با جریان شمالی و جنوبی، تمامی مزارع و باغ‌های اراضی شهرستان مراغه را سیراب می‌کند و از جنوب آن وارد منطقه بناب می‌شود. رودخانه صوفی چای با طول ۲۰ کیلومتر در داخل حوضه آبریز صوفی چای قرار داشته که در این محدوده ۳ زیر حوضه ترافایی، صوفی چای بالایی و صوفی چای پایین وجود دارد و یکی از زیر حوضه‌های دریاچه ارومیه محسوب میگردد. این رودخانه در رده ۴ رودخانه ای از نظر روش استراهلر قرار داشته که حداقل ارتفاع ۱۹۰۰ متر در مصب و حداکثر ارتفاع ۳۴۰۰ متر و دارای شیب متوسط ۷٫۵ درصد می‌باشد.

بر روی صوفی چای در محل کامل آباد واقع در 21 کیلومتری شمال شرقی مراغه، بندی وجود دارد به ارتفاع 11 متر و عرض 65 متر. اکنون این بند با رسوبات رودخانه پر شده است.سد علویان نیز بر روی این رودخانه احداث وجلوه ای خاصی به آن بخشیده است.به دلیل متصل بودن حوضه صوفی چای به قله سهند و وجود چشمه‌های دائمی در ارتفاعات آبراهه‌ها با دبی نسبتا زیاد از ظرفیت بسیار بالا برای تخم ریزی و زمستان گذرانی ماهی قزل آلای خال قرمز برخوردار می‌باشد.

بطوریکه دبی اوج حوضه ۱۰۴ متر مکعب در ثانیه بوده و وجود سد علویان در پایین دست آن به قابلیت زیستی آن می‌افزاید که مدیریت صحیح و حفاظت مناسب می‌تواند ...مشاهده کامل متن نه تنها گونه مذکور و پوشش گیاهی منطقه را حفظ نماید و به تبع آن در تعدیل دمای منطقه و همچنین در ممانعت از خشکی دریاچه ارومیه نقش داشته باشد و به یک از سایت اکوتوریستی در منطقه تبدیل گردد.

در بخش خروجی شهر مراغه و در مسیر راه آهن تبریز- مراغه روی صوفی چای دو پل بسیار زیبا احداث شده است. منبع :http://www.maraghe.com/http://www.

farabiasl.com/http://farabiauoob.mihanblog.com/.