اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت شده کاغذکنان
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
میانه

معرفی نامه

منطقه حفاظت شده کاغذکنان با مساحت 50624 هکتار در بخش کاغذکنان، در جنوب شهرستان میانه قرار دشته و در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.این منطقه از سمت شمال به منطقه شکارممنوع کاغذکنان، از شرق به منطقه شکار ممنوع مشکول و منطقه حفاظت شده آق داغ در استان اردبیل،از جنوب به منطقه حفاظت شده دشت سهرین در استان زنجان و از سمت غرب به منطقه شکار ممنوع کاغذکنان متصل می‌باشد. این محدوده دارای حداقل ارتفاع 700 متر در قسمت دشتی و حداکثر ارتفاع 2100 متر در ارتفاعات (مرز اردبیل) و شیب متوسط 15-20%، که 25% محدوده دارای شیب بیش از 20% می‌باشد. این منطقه از نظر واحدهای ژئومورفولوژی دارای سه واحد کوهستانی، تپه ای و دشتی بوده و رودخانه قزل اوزن بعنوان زیستگاه آبی نه تنها آب مورد نیاز وحوش را تامین می‌نماید بلکه بعنوان یک خرد زیستگاههای داخل محدوده کاغذکنان قرار دارد که مجموعه قابلیت فوق به همراه موقعیت منطقه از جمله متصل بودن این زیستگاه به منطقه شکار ممنوع مشکول و حفاظت شده آق داغ در استان اردبیل و منطقه حفاظت شده سهرین در استان زنجان اهمیت اکولوژیکی آنرا دو چندان می‌نماید.

محدوده کاغذ کنان در تقسیمات فیتوژئوگرافیک ایران جزو ایرانی تورانی بوده و مهمترین گیاهان منطقه می‌توان به خشخاش، علف پشمکی، سیر کوهی، گاو زبان، زرد پیاز، انواع یونجه، فستوک گوسفندی، آویشن، کلاه میر ...مشاهده کامل متن حسن، جو وحشی و علف گندمی، پونه، کاکوتی، اسپرس، میخک، بومادران، بابونه، سیاه تلو، زرشک، قره میخ، آلوچه وحشی، نسترن، شیرخشت، قره تیکان، چاکلانقوش، ازگیل، بید، دوشان آلماسی، گلابی وحشی، بلوط و زبان گنجشک اشاره نمود.

گونه‌های شاخص جانوری منطقه اعم از پستانداران شامل پلنگ، کل و بز ، آهو، سیاه گوش ، خرس قهوه ای، گربه وحشی، کفتار، رودک، تشی، راسو، جوجه تیغی، سمور سنگی، شنگ، گراز، گرگ، روباه، خرگوش و سنجاب زمینی ، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و انواع مختلفی از جوندگان نیز در منطقه وجود دارد. از مهمترین گونه‌های پرندگان بومی منطقه خشک زی نیز می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود : پرندگان از راسته شاهین سانان و از تیره قوشیان شامل عقاب طلایی، کورکور، کرکس، سارگپه، سنقرگندم زار و از تیره شاهینیان دلیجه، لیل و بحری، بالابان بوده و از راسته ماکیان و تیره ماکیان می‌توان به کبک معمولی و چیل، تیهو و بلدرچین اشاره نمود و از سایر راسته، اکثر پرندگان خشکزی و آبزی از جمله حواصیل خاکستری و ارغوانی، حاجی لک لک، چنگر، آبچیلک پاسرخ و آوازخوان، ماهی خورک کوچک و چلچله رودخانه ای و همچنین خزندگان و دوزیستان در منطقه وجود دارد. منطقه‌ی کاغذکنان غربی‌ترین زیستگاه آهو در کشور بوده و 5000 هکتار جنگل خشک دارد و این منطقه توسط سه پاسگاه محیط‌بانی حفاظت می‌شود.منبع :http://www.

iew.ir/http://vom.ir/news/17469/http://www.isna.

ir/fa/news/93091912033.