اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای شیره جین
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
سراب

معرفی نامه

در استان آذربایجان شرقی، دهستان رازلیق ، بخش مرکزی ،روستای زیبای شیره جین واقع شده‌است.شیره جین که نام محلی آن «شیروانجیق» می‌باشد ، مرکب از دو واژ «شیروان» و «جیق» است که در زبان ترکی پسوند جیق، پسوند صغارت بوده و شیروان در این زبان به‌معنی زمین‌های حاصل‌خیز و سرسبز می‌باشد. بنابراین مترادف فارسی آن شیروان کوچک یا سبزه‌زارهای کوچک می‌باشد که در دوره رضاخان ، نام شیره‌جین بر این مکان نهاده شده‌است.این روستا یکی از قطب‌های مهم سیب‌زمینی در سطح شهرستان و استان می‌باشد.

رود تاجیار از سرسلسله‌های آجی‌چای (تلخه‌رود) از این روستا می‌گذرد.در غرب روستا یک سد خاکی واقع شده است .روستای شیره جین دارای موقعیتی می‌باشد که مسیر تردد روستاهای میرکوه -اسبقران وآبرس وچندروستای دیگراست به همین دلیل با توجه به طبیعت بکر وزیبای آن یکی از تفرجگاهای مردم منطقه واستان می‌باشد . در این روستا 4 طایفه (قرلی - حاج حسنلی - آل مختار و شاهسون) سکونت دارند که البته امروزه باتوجه به پیوندهای فامیلی بین آنها تقریباٌ همه باهم نسبت دارند.

روستا شیره جین تقریباً 500 خانوار زندگی می‌کنند وجعیت آن بالغ بر 2300 نفر می‌باشد.و دارای دهیاری می‌باشد و گاز رسانی، آسفالت معابر و جدول بندی خیابانهای روستا انجام شده است.روستا دارای خانه بهداشت بوده وبا اهداء زمین ازطرف مردم روستا اقدام به ساخت درمانگاه شده است. شغل اغلب مردم روستا کشاورزیست و سطح زندگی مردم متوسط رو به پایین می‌باشد ، اکثر جوانان آن تحصیل کرده اند.

این روستا و7شهید تقدیم انقلاب کرده است . روستادارای باغات زیبا وبکری است و در فصل بهار وتابستان خیلی زیبا ودیدنی است، گلابی، زردآلو، آلوچه، آلبالو، سیب و...

ازجمله میوه هایی هستند که درباغات آن به وفور یافت میشود.منبع:http://www.rasekhoon.net/http://www.

elna85.blogfa.com/http://www.asriran.

com/http://fa.wikipedia.org/.