اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای شالقون
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
سراب

معرفی نامه

روستای زیبا شالقون در دهستان ملایعقوب، جنوب شرقی شهرستان سراب واقع شده‌است.فاصله روستا تا مرکز شهرستان 18 کیلومتر میباشد . این روستا در دامنه سلسله جبال بزقوش قرار دارد وبه همین دلیل دارای آب وهوای معتدل و خنک وطبیعتی بکر و زیباست که چشم هر ببیننده را نا خواسته به سمت خود می‌کشد. شالقون از توریست پذیرترین روستاها در سطح منطقه میباشد طبیعت شالقون از اواخر خرداد ماه تا اواخر مرداد ماه به اوج زیبایی خود میرسد .

درختان میوه در روستا از تنوع زیادی برخوردار هستند درختانی مانند:زردآلو، سیب،گوجه سبز،گردو،گلابی و...از بیشترین درختان موجود هستند.

این روستا به دو قسمت تقسیم میشود یک سمت که خانوار بیشتری دارد که به *بیوک تای*معروف است و قسمتی که خانوار کمتری داردوبه*کوچک تای* معروف است. این دو قسمت به دلیل عبور رودخانه از هم جدا میشود طبق آخرین سرشماری روستا دارای حدود 220 خانوار و1000نفر جمعیت است البته این جمعیت دائمی روستا است در تعطیلات و مخصوصا در فصل تابستان جمعیت روستا تقریبا به 1500 نفر هم میرسد. شغل اغلب مردم روستا کشاورزی ،باغداری ،دامداری و زنبور داری می‌باشد.امکانات رفاهی روستا شامل : آب ،برق، گاز ، تلفن ، خانه بهداشت ، راه آسفالت و.

.. استآبگرم معدنی و درمانی شالقونآبگرم شالقون از دل کوه و از لایه‌های ماگمای زیر زمین بیرون می‌آید و دمایی آب خروجی در حدود 50 درجه سانتیگراد ..

.مشاهده کامل متن می‌باشد.این آبگرم در دامنه کوهی از کوه‌های روستا واقع است که به همت اهالی جاده ای خاکی جهت سهولت در رفت و آمد احداث شده است .آبگرم روستا از قدیم مورد توجه اطرافیان بوده ،به گفته اهالی این آبگرم همچون یک نرم کننده طبیعی و فوق العاده برای موهاست و از تاثیرات درمانی دیگر این آبگرم سخن می‌گویند.

مساجد شالقون شالقون دارای سه مسجد میباشد که دوتای آن در طرف بزرگ به نام‌های مسجد جامع علی ابن ابیطالب(ع) و مسجد حضرت ابا الفضل (ع) یکی از آنها در طرف کوچک قرار دارد که نامش مسجد صاحب الزمان(عج) میباشد .دومسجدی که در طرف بزرگ قرار دارد به همت اهالی وکوشش‌های فراوان مرحوم میرزا تیمور باوقار مرمت و باز سازی شده است.منبع :wikimapia.org/23237404/fahttp://sarab-info.

blogfa.com/http://shalghooun.persianblog.ir/.