اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جنگل فندقلو ( جنگل فندق لو )
استان:
اردبیل
شهرستان:
نمین

معرفی نامه

آدرس : اردبیل - 30 کیلومتری شهرستان اردبیل - 10کیلومتری جنوب شهر نمینعرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل به شمار می‌رود که دنباله جنگل‌های نیمه گرمسیری استان گیلان می‌باشد. این جنگل در استان اردبیل و در 30 کیلومتری شهرستان اردبیل و 10کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. این منطقه بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصر به فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد و به دلیل نزدیکی به شهر نمین (نمین در زبان تالشی یعنی مکان نم‌ناک) و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل - آستارا، همواره به‌عنوان یک گردش‌گاه مورد توجه بوده است. این جنگل در سطحی به طول 25 کیلومتر پراکنده است مساحت منطقه فندقلو 2/4062 هکتار می‌باشد که 4/1108 آن تحت پوشش عرصه جنگلی و بقیه مرتفع می‌باشد .

بلند‌ترین نقطه ارتفاعی مربوط به کوه سنگر ( محل تاسیسات و دکل‌های مخابراتی ) به ارتفاع 2120 متر از سطح دریا ست.مساحت جنگل فندقلو از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین – آستارا شروع شده با جهت شمال غربی – جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه پیدا می‌کند. راه‌های مختلفی به این جنگل وجود دارد اما راه اصلی رسیدن به آن که آسفالت هم می‌باشد سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین است. به این ترتیب که .

..مشاهده کامل متن در مسیر راه اردبیل به آستارا و پیش از رسیدن به نمین مسیری سرسبز و زیبا با تابلوی راهنمای جنگل فندقلو مشاده می‌کنید راه دیگر که برای رسیدن به این جنگل وجود دارد از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران از داخل روستای گیلده می‌باشد.هوای این ناحیه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات ، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی سرد و مرطوب است که جزو مناطق سردسیر استان محسوب می‌گردد.

دمای حداکثر مطلق 37 درجه در شهریور و دمای حداقل مطلق آن 37- درجه سانتیگراد در بهمن ماه است.این منطقه دو بهار دارد، یکى از ابتداى فروردین تا پایان خرداد و دیگرى از مهر تا آبان.در داخل جنگل هم یک استخر آب گرم به نام میشه سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت و گذار به آنجا می‌آیند و با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب گرم و آبشار که در منطقه قرار داد، اقامت میکنند.«فندق لو» در مجموع ۴ هزار هکتار وسعت دارد که هزار هکتار آن جنگل فندق و ۳ هزار هکتار سبزى و گل است.

این جنگل استعداد پرورش صد نوع گل از جمله بوماداران و بابونه را دارند. 19 گونه جنگلی متعلق به 8 تیره و 17 جنس شناسایی شده است. در بین انواع شناسایی شده گونه‌های نادری نظیر فندق ، مرز ، راش ، بلوط ( بلند مازو ) و بید مشک وجود دارد و گونه‌های علفی منطقه چون نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، بنفشه وحشی، گل گاو زبان و ..

. در زمینهای آن به وفور یافت می‌شود. با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندق‌لو نامیده می‌شود. در منطقه فندقلو حیواناتی نظیر روباه ، گرگ ، خرس قهوه ای ، سمور و پرندگانی چون قرقاول ، کبک و عقاب طلایی یافت می‌شود.

شیب مراتع آن نسبتاً کم و به دلیل پوشش فشرده آن بخصوص چمن، آثار فرسایش به جز بخش‌های تخریب یافته، کمتر به چشم می‌خورد و به همین دلیل است که این نواحی جهت ایجاد پیست اسکی روی چمن مورد توجه قرار گرفته‌است. از جمله امکانات موجود در منطقه فندقلو پیست اسکی مناسبی برای فصول است که گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند و تله‌کابین فندقلو در سال ۱۳۹۰ در این جنگل افتتاح شد.علاوه بر جاذبه گردشگری و اکوتوریستی، برای پذیرایی و اقامت گردشگران داخلی و خارجی، مکان هایی تدارک دیده شده که امکان اقامت به صورت شبانه روزی هم در آن مهیا است، با توجه به نکات مطرح شده می‌توان گفت منطقه فندقلو با داشتن انواع درختان میوه، پیست اسکی وگونه‌های گیاهی و طبی مختلف، آب معدنی، حیات وحش، آب و هوای معتدل و چشم انداز زیبا و..

.جزو مناطق منحصر به فرد است که با قابلیت جذب گردشگر از سراسر ایران و جهان را دارد.منابع: wikipedia.org - sareincity.

com - hamshahrionline.ir - ardebilnews.blogfa.com - sareyniranian.

persianblog.ir - tebyan.net.