اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای عنصرود
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
اسکو

معرفی نامه

روستای پلکانی عنصرود یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است.این روستای پلکانی به عنوان روستای هدف گردشگری مجموعه ای از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی را بهره مند می‌باشد.مسجد و حمام تاریخی صخره ای، کوه زیبای سلطان، چشمه آغ بولاغ و کوسان (چوسان) سوئی و گل محمدی مجموعه ای از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی را در این روستا بوجود آوردند تا عنصرود تبدیل به روستای هدف گردشگری شود.مسجد عنصرود مساحتی حدود 570 متر مربع دارد و فضای آن بزرگتر از مسجد روستای کندوان است.

به همین دلیل به آن بزرگترین مسجد صخره ای کشور گفته می‌شود که قدمت آن بر اساس گفته‌های اهالی روستا به اوایل دوره قاجار می‌رسد. با این حال، با وجود نشانه‌هایی مثل محرابی منسوب به دوره ایلخانی و کنده کاری‌ها و معماری خاص به کار رفته در بنا، طولانی بودن قدمت این بنا حتی تا بیش از هزار و 500 سال بعید به نظر نمی‌رسد.مسجد صخره‌ای روستای عنصرود یکی از 15 اثر آذربایجان شرقی است که به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.ورودی این مسجد به گونه ای تعبیه شده که کاربری ابتدایی مسجد در آن بعید به نظر می‌رسد، اما طبق گمانه زنی‌ها و شواهد به نظر می‌رسد مسجد صخره ای عنصرود پیش از این، مکانی مقدس و جایی شبیه نیایشگاه بوده که پس از اسلام به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفته است.

کرانی بودن بنا موجب ...مشاهده کامل متن شده است مسجد با کمترین امکانات گرمایشی و سرمایشی برودت هوا را تغییر داده و در زمستان‌ها گرم و در تابستان‌ها هوایی خنک داشته باشد.

خوشبختانه این بنا در وضعیت پایداری به سر می‌برد و با توجه به صخره ای بودن، نیاز به مرمت ندارد و کمتر در معرض آسیب بوده است. حتی رطوبت، فرسایش و نازک شدن تدریجی دیواره‌ها در دوره‌های اخیر روی بنا تاثیرگذار نبوده، مسجد عنصرود نیاز به مرمت چندانی ندارد.این مسجد دو ورودی جداگانه برای خانم‌ها و آقایان و مکان هایی برای قرار دادن جانماز و مهر و چادر شب بانوان دارد و اگر گذارتان به عنصرود بیفتد، می‌توانید لذت نمازخواندن در دل سنگ‌ها را هم تجربه کنید.مردم عنصرود هم اهمیت این مسجد را درک کرده اند و بسیاری از رسوم و آیین‌های بومی و مذهبی خود را در این مسجد به جا می‌آورند، آنها در اولین روز زمستان در مسجد عنصرود تجمع و شروع به ختم قرآن می‌کنند.

به طوری که آخرین سوره‌های کلام الله در لحظات تحویل سال نو در این مسجد قرائت می‌شود.روستای عنصرود دارای چشمه‌های متعدد اب معدنی و طبیعت ییلاقی بسیار زیبا است و چشمه معروف اغ بولاخ آن، آب بسیار زلال و گوارایی دارد که در سفر به روستا حتما باید از آن دیدن کنید.این روستای از نعمت مراتع و باغات، فضای طبیعی و بکر برخوردار بوده و بستر مساعد و مناسبی را برای سرمایه گذاری بخش‌های خصوصی فراهم کرده است.منبع :http://www.

tebyan.net/http://www.yjc.ir/fa/news/4025648oskuoshahram.

blogfa.com.