اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه نودوز
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
اهر

معرفی نامه

قلعه نودوز یا نقدوز در 25 کیلومتری جنوب شرقی اهر واقع شده است. این قلعه بر فراز قله کوهی مرتفع مشرف به رودخانه اهر چای احداث شده است. ارتفاع برج این قلعه 11 متر است. با سنگهای تراش خورده رسوبی به رنگهای آجری و زرد و با ملاط گچ و آهک بنا شده است.

این قلعه در محلی بین اهر و مشگین شهر و در گردنه ای معروف به نودوز قرار گرفته است.قلعه نودوز مربوط به دوره ساسانی است و دارای دو برج و یک دیوار مدور می‌باشد، که دو برج را به یکدیگر متصل می‌کند و در زیر آن برج دیگری واقع بوده که قسمت هایی از آن خراب شده و از بین رفته است. مصالحی که در این بنا به کار رفته، از سنگ‌های تراشیده قالبی است که به وسیله ملات ساروج در هم آمیخته است.در دوره اسلامی و احتمالا اوایل اسلام بر فراز قلعه تاسیسات دیگری ساخته شده است که از خشت خام می‌باشد.

وجود باران‌های مداوم، خشت‌های گلی را فرسوده و از بین برده است و تنها اثری از آن‌ها باقی مانده است. قلعه فقط در بخشی که به جاده و گردنه مشرف است، تاسیساتی دارد. طرف دیگر آن دره بسیار عمیق و وحشتناک است که راه به جایی ندارد.قلعه داغ (قلعه نودوز) مربوط به دوره ساسانیان است و در روستای نقودز واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۶۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع :http://mobile.tasnimnews.com/http://www.aharnoma.

ir/http://rezaarta.blogfa.com/.