اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد قلعه چای
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
عجب شیر

معرفی نامه

توسعه کشاورزی در ایران به عنوان یکی از اهرمهای پیشرفت اقتصادی همراه با عوامل مهمی چون افزایش جمعیت بالاتر رفتن سطح بهداشت محدودیت منابع آب شیرین برداشت بیش از حد از آبهای زیرزمینی و سرانجام هجوم جبهه‌های آب شور به شیرین احداث سدهای مخزنی را در اولویت کارهای عمرانی قرار میدهد .به همین منظور سد قلعه چای برروی شاخه اصلی رودخانه قلعه چای در 2/5 کیلومتری پایین دست روستای ینگجه به فاصله 20 کیلومتری شمال شرق شهرستان عجب شیر در استان اذربایجان شرقی قرار دارد.دسترسی به ساختگاه سد با طی مسافتی حدود 22 کیلومتر در جاده که درشمال شرقی عجب شیر در نزدیکی روستای خانیان از محور عجب شیر بناب منشعب می‌شود میسر است این جاده که درجناح راست رودخانه قلعه چای قرار گرفته و کم و بیش به موازات آن پیش می‌رود راه دسترسی روستاهای جوانقلعه اقاجری ، گنبد، تپیک دره تجرق و ینگجه نیزهست .این سد در 20 کیلومتری شمـال شرق شهرستـان عجب شیر قرار دارد و ساخت آن از آذر 79 آغاز شده بود.

سد قلعه چای از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی است که طول تـاج آن 336 متر ، عرض تاج 10 متر و ارتفاع آن از پی 85 متر، طول دریاچه سد 3/5 کیلومتر خواهد بود. حجم مفید سد قلعه چای 40 میلیون متر مکعب است کـه قـابلیت تنظیم 55 میلیون مترمکعب را دارد. سرریز سد از نوع آزاد و خارج از بـدنه سد و طول آن 45 متر است که می‌تواند هزار و170 مترمکعب در ..

.مشاهده کامل متن ثانیه سیلاب را تخلیه کند. در حاشیه سد قلعه چای مسیر بسیار زیبایی پوشیده از درخت وجود دارد , منطقه چشم نواز بارازلو ، ارتفاعات مشرف به دریاچه واقع در پشت سد و قلعه تاریخی باعث قابلیت بالای منطقه برای جذب گردشگر شده است.منبع :http://www.

tabnak.ir/http://www.civilica.com/.