اطلاعات بیشتر


نام مکان:
عمارت شهرداری تبریز و برج ساعت
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
تبریز

معرفی نامه

عمارت شهرداری تبریز دارای ۹۶۰۰ متر مربع زیربنا بوده که بین سالهای ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ خورشیدی در زمان شهردار وقت تبریز، ارفع‌الملک جلیلی به شکل عقاب در حال پرواز ساخته شده است.این ساختمان دارای یک برج ساعت چهار صفحه ای است که با طنین موزون زنگ هایش هر 15 دقیقه یک بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند . نمای خارجی این بنا از سنگ تراشیده شده‌است و نقشهٔ ساختمان شبیه به طرح یک عقاب درحال پرواز می‌باشد که با نمونهٔ ساختمان‌های کشور آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم مطابقت دارد. همچنین در مقابل این برج ، میدان شهرداری (ساعت) واقع شده است مردم تبریز به این میدان (ساحات قاباغی ) می‌گویند.

این میدان در تقاطع خیابان ارتش جنوبی و امام خمینی قرار دارد ، وجه تسمیه این میدان به سبب شهرت ساعت تعبیه شده بر روی عمارت شهر داری است. این عمارت در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس اولین انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز، به نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور تبدیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این موزه به عنوان نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌های ایران مطرح است و شامل تالارهای مختلفی چون تالار دوربین‌های قدیمی ، تالار دفاع مقدس ، چاپ و نشر ، فرش ، هنرهای معاصر ، خط و خوشنویسی ، تالار حکمت و چندین تالار دیگر است. همچنین در این موزه اشیا ، آثار و اسناد قدیمی مربوط به بلدیه تبریز .

..مشاهده کامل متن ، هدایای مقام‌ها و شخصیت‌های خاری به شهرداران ، کتب خطی و آثار هنری ، اسناد اداری و مالی ، جام‌های قهرمانی باشگاه شهرداری تبریز ، چینی آلات ، سفرنامه‌های نوشته شده درباره تبریز ، تجهیزات ، امکانات و اسناد مربوطه به شهر جمع آوری و در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است. منبع:http://www.

negahmedia.ir/media/show_video/50436http://www.ekda1.blogfa.

com/post-149.aspxhttp://www.tabriz.ir/?PageID=18http://tabriz.

ir/?PageID=279&GID=18.