اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه دکتر اهری
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
اهر

معرفی نامه

دکتر قاسم اهری فرزند ارشد حاجی حسن آقا در سال ۱۲۶۳در اهر متولد شد، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به اروپا رفت و در رشته پزشکی موفق به اخذ درجه دکترا شد. وی پس از بازگشت به ایران در چندین دوره به عنوان نماینده اهر در مجلس شورای ملی اننخاب شد و در سال ۱۳۲۸ در اولین دوره مجلس سنا به عنوان سناتور آذربایجان انتخاب شد.دکتر قاسم اهری در طی مدتی که در اهر زندگی می‌کرد بیماران را به صورت رایگان معالجه می‌کرد.وی زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع در چایکنار شرقی اهر را به آموزش و پرورش اهدا کرد و همچنین ساختمان بزرگی را پس از احداث به سازمان شیر و خورشید (هلال احمر کنونی) اهدا کرد.

فرزند وی دکتر حسن اهری نیز بنیانگذار مرکز طبی کودکان و اولین رئیس آن مرکز بود.دکتر اهری در سال ۱۳۴۵ به علت بیماری به تهران اعزام شد اما همان روز دار فانی را وداع گفت و در همان شهرر به خاک سپرده شد.خانه دکتر قاسم اهری واقع در خیابان حزب ا… از قدیمی‌ترین خانه‌های موجود در اهر می‌باشد. دکتر قاسم اهری از رجال سیاسی دوره رضاخان بوده است.

این خانه در دوره‌های گذشته شاهد حضور رضاخان، محمد رضا پهلوی و دکتر اقبال نخست وزیر دولت وقت بوده است.این بنا دارای سرسرا و اتاقهای متعدد است , زیباترین قسمت بنا نورگیرها و تزئینات داخل آن است.در سال ۸۴ پارکی به نام پارک دکتر قاسم اهری در مقابل این بنا توسط شهرداری احداث ..

.مشاهده کامل متن گردیده و مورد بهره برداری است .بنا خود در دوره قاجاریه ساخته شده اما پوسته نمای کنونی مربوط به دوره رضاخان می‌باشد و علاوه بر خود این بنا باغ پیرامون آن نیز با داشتن درختان قدیمی و تنومند دارای ارزش خاصی است.این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://tabrizim.org/http://www.yjc.ir/http://vista.

ir/.